Gripken antibiyotik kullanılır mı?

LAL
Moderatör
Gripken antibiyotik kullanılır mı?

Grip olunca antibiyotik kullanmayın. Çünkü antibiyotik gribe iyi gelmediği gibi, daha kötü sonuçlara da yol açabiliyor.

Özellikle son zamanlarda H1N1 virüsünün tekrar görülmesiyle birlikte kişilerin endişe içinde olduğunu ve ülkemizde görülen virüsün tamamen ortadan kalkmasının zaman aldığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, özellikle daha önce virüsle temas etmemiş kişilerde görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Grip tedavisinde sıkça yapılan bir hataya da dikkat çeken Dr. Elif Hakko, “Halk arasında antibiyotiklerin gribal enfeksiyon üzerinde etkili olduğu yönünde yanlış bir inanış var. Ancak antibiyotikler mikroplar üzerinde etkili oldukları için grip tedavisinde hiçbir yarar sağlamadıkları gibi zararlı etkilere de sahip olabilirler” dedi.

Dr. Hakko, gribe neden olan influenza virüsünün; hasta veya taşıyıcı kişilerin hapşırması ya da öksürmesi yoluyla kolaylıkla bulaşabildiğini vurguladı: “ Virüs bulaşmış ellerle temas etmek, öpüşmek, ortak eşyaları kullanmak da yine bu virüsün geçmesine neden olan faktörlerden. Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğine sahip olması bulaşıcılığı daha da artırıyor.”

Hastalığın ev, iş yeri, okul, kreş ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda çok kolay bulaştığını belirten Uzm. Dr. Elif Hakko, korunma yollarını ise şöyle sıraladı:
• Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin.
• Terli kalmamaya dikkat edin.
• Bol sebze ve meyve tüketin.
• Aşırı yorgunluk, alkol, sigara, az ve düzensiz uyku gibi vücut direncinizi düşüren ve kolayca hasta olmanızı sağlayan etkenlerden uzak durun.
• Her gün en az 2 litre su için.
• Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.
• Havanın kurumasını önleyin, nemli olmasını sağlayın.

ÖKSÜRÜĞÜ CİDDİYE ALIN
Gribin aniden 39 – 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş, aşırı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrılarıyla kişiyi yatağa düşürebilecek kadar ağır seyredebildiğine vurgu yapan Uzman Dr. Elif Hakko, bu tabloya kimi zaman bulantı, nadiren de kusmanın eşlik edebileceğini ifade etti.

Kuru öksürüğe balgam eklendiği takdirde çok dikkatli olunmasını öneren, zaman kaybetmeden bir hekime başvurulması gerektiğini söyleyen Hakko, gribin ardından gelişebilecek tabloyu ise “Grip, özellikle çocuklarda, 65 yaş üstündeki bireylerde, kronik hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde larenjit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda görülen orta kulak iltihaplarının yaklaşık 30 – 35’inin nedeni olabiliyor. Daha da önemlisi; zatürree, menenjit, beyin ve kas iltihabı gibi yaşamı tehdit eden veya ölümle sonuçlanan hastalıklar da ortaya çıkabiliyor” şeklinde aktardı.

YATAK İSTİRAHATİ ÖNEMLİ
Gribal enfeksiyonlarda yatak istirahatının yanı sıra, gerektiği durumlarda yakınmaları hafifletmeye yönelik tedaviler de uygulanıyor. Örneğin ateş düşürücü ilaçlar verilebiliyor, kas veya eklem ağrılarını gidermek amacıyla ağrı kesicilerden yararlanılıyor. Yeni çıkan bazı ilaçların da, ilk belirtilerin başlamasından sonraki 24 - 48 saat içerisinde alındığında, gribin daha kolay atlatılmasını sağladığını belirten Uzman Dr. Elif Hakko, bağışıklık sistemi güçlü olan çoğu insan için 5– 7 gün yatak istirahatı ve bol sıvı alımının bile yeterli olabileceğine dikkat çekiyor.
 
cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Özellikle mevsim geçişlerinde ki grip insanı perişan ediyor. Dikkatli olmak gerekir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
20B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst