Graffiti Resim Sanatı (Resim Yapma Teknikleri)

Ömer
Yönetici
Graffiti Resim Sanatı ve Graffiti Resim Yapma Teknikleri

Graffiti, en temel anlamıyla, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel uygulamadır. Grafik sözcüğü kökeninden türetilmiştir.
graffiti-resim.jpg

Graffiti, kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, graffitiyi vandalizm olarak değerlendirmektedir.

Tarihçesi
Tarihsel olarak graffiti'nin oldukça eski bir geçmişe, mağara duvarlarına çizilen şekiller nedenilye ilkçağ, 4. veya 5. yüzyıl dönemlerine dayandığı, Pompei'deki duvar yazılarının graffiti sayıldığı söylenebilir. Eski Mısır döneminde insanların geçtikleri yerlerdeki duvar ve kayalara bıraktıkları çeşitli şekil ve yazılardan oluşan mesajlar, graffitinin ilk adımları sayılsa da, günümüzdeki anlamıyla graffitinin ana çıkış noktası 1940'lı II. Dünya Savaşı günlerine denk gelmektedir. Almanya'yı Doğu ve Batı şeklinde ikiye bölen Berlin Duvarı'nın her iki yanı protest kişilerce boyanarak, yazı ve sloganlarla bezendi. 1960'lı yıllarda ABD'de politik grupların görüşlerini duyurmak için bu yöntemi tercih etmesi, gençlerden oluşan sokak çetelerinin, kendi denetimleri altındaki alanları belirlemek için duvar yazılarını kullanmasına yol açtı. Ardından bağımsız bireyler graffitiyi geliştirdi. Sosyal içerikli iletiler dışında, bireysel seçimleri de yansıtmaya başlayan graffitiler giderek renklendi. 1970'lere gelinirken, bu görsel uygulama, şehir duvarlarından metro duvarlarına geçerken, New York'tan ABD'nin hemen hemen tümüne yayıldı.

Gelişimi
Dünyanın çeşitli ülkelerinde başta duvarlar olmak üzere uygun olan hemen hemen her zemin; graffitiler için uygun yer oluşturuyor, sprey boya, fırça gibi çeşitli araçlar devreye girerek, neredeyse beğeni yarışması haline dönüştürüldü.Graffitinin genel olarak illegal (yasadışı) bir uygulama olması, bu konuda yasa eksiklikleri, tarihsel eserler, özel konutlar dahil, herhangi birçok yerin rastgele boyanarak graffiti zemini kabul edilip uygulama yapılması, graffitiye bakış açısının ağırlıklı vandalizm olarak kabul edilmesinde rol oynamış, uygulayanlar hakkında yasal işlemler yapılmıştır. Özellikle hip-hop kültürünün yaygınlaşmasıyla modern ve asıl şu anki graffiti ortaya çıkmıştır. Graffitinin bugüne gelmesine kadar geçen süreçte, bu konuda Hugo Martinez, Bozo Texino, Taki 183 gibi isimlerin ünlenmesine yol açtı. Graffiti yapanların çok büyük bir çoğunluğu kimliklerini gizlemekte ve papo 184, junior 161, cay 161, stitch 171, barbara 62, TAKI 183 gibi takma isimler kullanmaktadırlar. Örnek olarak TAKI 183, 1969 - 1974 yılları arasında Washington ve Manhattan'da metro istasyonlarında büyük ün yapmıştır.

Graffiti, kendi gelişimsel sürecini rekabet ortamının da teşvikiyle hızlı yaşamıştır. Bu gelişim sonucunda "tag" adı verilen graffiti yazarları imzalarına semboller, ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Bazıları sayısal simgeler, bazıları logo vb. şekiller kullanmıştır. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş, harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış, herkes kendi yazım tarzını belirlemiş ve kendine has renkleri kullanmış, hatta durum giderek kaligrafi sanatının bir yansımasına dönüşmüştür.

Graffiti uygulayıcıları, kendilerini sokak ressamı olarak tanımlarlarken, çoğu zaman işi gerektiren maliyetleri kendi ceplerinden ya da sosyal çevrelerini oluşturan dernek, örgüt vb. topluluklardan karşılarlar. "Graffiti" adıyla müzik grupları, albümler vb. oluşumlar gerçekleşmiştir. İran gibi baskıcı yönetim altındaki ülkelerde bile görülen sanat; genellikle barış yanlısı, savaş karşıtı bir eğilim çizmektedir
Günümüz graffitisi, hip hop kültürünün temel unsurlarından biri olmuş, kimliğini açıklamaktan çekinmeyen, bu konuda yasal dernekler, sinema filmleri , bilgisayar oyunları, web siteleri, grafik bilgisayar programları vb. oluşturanların temsilciliğinde, çeşitli iniş çıkışlarla varlığını sürdürmektedir.

Tüm dünyada graffiti 1980 sonrası zirve yıllarını yaşamıştır. Bu süreçte ABD'nde toplumsal sorun haline geldiği bir dönem yaşandığında, spray boyalar, satıldığı yerlerde kilit altında tutulup, küçük yaştakilere satışı yapılmamıştır. 1980'li yıllaırn ikinci yarısının sonlarında düşüş eğilimi göstermişse de 1990'ların ortalarında yeniden yükselen bir grafik izler.

Türkiye'de graffiti

Almanya'daki Türklerin Almanlar tarafından dışlanması sonucu Türkler çeteleşmiş, seslerini duyurmak için hiphop kültürüne yönelmişlerdir. Bununla birlikte graffiti sanatıyla tanışmışlardır. Gurbetçilerin Türkiye'ye gidip gelmesi, kişilerin arkadaş grubu gibi etkenlerden ötürü graffiti Türkiye'ye erişmiştir. Sprayin Türkiye'de ilk olarak komünistler tarafından kullanılmasından ötürü graffiti sanatçıları "komünist, anarşist" hatta ve hatta "satanist" diye nitelendirilmişlerdir. Günümüzdeyse yurdumuzun batı kesimlerinde bu tür olaylar azalmıştır. İstanbul, Ankara, Bursa, Adana ve İzmir gibi metropol şehirlerin istinat duvarlarında, köprü kolonlarında ve ara sokaklarında sıkça graffitiye rastlayabilirsiniz.

Vikipedi
 
Son düzenleme:
Ömer
Yönetici
Graffiti nasıl yapılır?

1.Graffitiye ilk başladığınızda duvara birşeyler yapmak için hemen heveslenmeyin (Çok kötü olur) Duvarı kirletmekten başka hiç bir görüntü ortaya çıkmaz.

2.İlk başta evinizde oturup bol bol sketch yapın.

3.Kendine ait olan harfleri çıkarmaya çalış Çizdiğiniz harflerin arasında boşluk bırakmamaya çalışın.(kesinlikle tavsiyem değildir aslında başlangıçta internetten ünlü writerların harflerini taklit edin kendi alfabenizi yapmanız bu işe raha t bir 20 senelik süre ayırmanızı gerektirir.)

4.Kendi Tarzınızı Yaratın..

5.Graffitilerinizde mutlaka(zorunlu değildir) Bloklandırma yada gölgelendirme kullanın. Yaptığınız graffitiye ayrı bir ahenk verir.
(Öncelikle bir tebeşirler duvarda yapacağınız çalışmayı çizmeniz gerekir sakın unutmayın!)

6.Duvara yaptığınız graffitinin outline larının düzgün ve temiz olmasına dikkat edin...

7.Yaptığınız grafftilerde mutlaka Fill in yapın.. Fill in siz çalışmaları tavsiye etmiyorum..Outline Fiil İnden sonra çizilir.
8.Yaptığınız çalışmalar gerek legal olsun gerek illegal olsun, Second Outline çekerseniz daha iyi bir görüntü görünecektir.Second outline da beyaz renk tavsiyemdir. Kesinlikle!

9.Unutmadan çalışmalarınıza highlights verirseniz daha bir göze hoş görünecektir.

10.Graffiti yapmadan önce mutlaka ne yapıcağınıza karar verip bir taslak hazırlayınız.

11.Duvara yaparken hazırladığınız taslak elinizde olsun ve ona bakarak ilkönce duvara pastel boya yada tebeşir ile çizin. Size büyük kolaylık sağlıyacaktır.

12.Eğer legal bir çalışma yapıyorsanız ilk önce duvarı bir renk ile boyayınız temiz olması açısından.

13.Graffiti Sprey ile yapılır. Normak fırça ile yapmak zordur yapılmaz. özellikle kaçak yapılıyorsa her tarafınız boya olabilir.

14.Sprey boya markası olarak Writerların en çok kullandıkları.. Akçalı - Montana ve Belton bunları öneriyorum.

Tag: Kendi kullandığınız nickname i duvarlara trafolara spray , marker vs. biçiminde yazılmasıdır. İllegal isminizdir bir nevi.

Writer: Graffiti yapan

Sketch: kağıt üzerine yapılan çalışmalara denir.

OutLine: Graffitinizin ana çizgilerine denir.

Fill In: graffitinizin iç boyamasıdır.

Second Ountline: Graffitinizn etrafından geçilen oluşuma denir. (Kısaca Dış Çerçeve)

Highlights: Graffitiniz belli bölümlerin de orantılı olarak yapılan parlama effekleridir..

İllegal: Yasadışı Kaçak izinsiz.

Legal: Yasalara aykırı olmayan, izinli yapılan çalışmlar

Tabiki burdan anlatarak sizi graffiti yapan bi insan haline getirmem mümkün deği ama size belli başlı şeyleri anlatmaya çalıştım.. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Alıntıdır
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
36B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Üst