Görsel okuryazarlık sizce neden önemlidir

  • Konuyu başlatan soru
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.797
soru Üye
Görsel okuryazarlık neden önemlidir, görsel okuryazarlık nedir
 
Ömer
Yönetici
görsel okuryazarlık nedir

Görsel okuryazarlık, görsellerden anlam çıkartabilmek ve onları yorumlayabilmektir. Görselleri anlamak günlük hayat içinde çok önemlidir ve hiç ummadığınız durumlarda çok yardımcı olabilir.

Görsel okuryazarlık neden önemlidir

Dilinizi bilmediğiniz bir ülkede bile ortak işaretler ve semboller sayesinde birçok şeyi yapabilirsiniz. Mesela havaalanları yol tabelalarında hep bir uçak resmiyle gösterilir. Bu, o dilde havaalanı sözcüğünü bilmeseniz de hangi yöne gideceğinizi bulmanızı sağlar. Kısacası diyebiliriz ki, görsel dil yazılı dilden çok daha anlaşılır ve etkilidir. Kolayca anlaşılır ve her yerde aynıdır.
 
Ömer
Yönetici
Günlük hayatımızda insanlarla iletişim kurarken, bir şey anlatırken ya da izlerken hangi yolları kullandığımızı bir düşünün. Genellikle en büyük yardımcımız kelimeler olsa da her şeyi yazarak ya da konuşarak anlatamayabiliriz. Sunu yaparken de öğrendiğimiz gibi, bazen resimler ve semboller birçok kelimeden çok daha çabuk ve anlaşılır şekilde anlatacaklarımızı ifade etmemizi sağlar. Bu gibi durumlarda kullanılması için herkes tarafından kabul edilmiş bazı işaretler vardır. Bu işaretleri kullandığınızda vermek istediğiniz mesaj herkes tarafından anlaşılacak ve size zaman kazandıracaktır. Bu işaretleri bilmeniz aynı zamanda günlük hayatınızı kolaylaştırmak için de gereklidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Kayıtsız Üye
K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
110B
Üst