Görme kaybı tedavisinde yeni yöntem

Ömer
Yönetici
Görme kaybı tedavisinde yeni yöntem

Retina içine yerleştirilen elektrotlar sayesinde görme engelliler Braille alfebesindeki örnekleri kısa sürede okuyabilecek.
Popular Science dergisinde yer alan habere göre, retina içine yerleştirilen elektrotlarla görme engelli hastalar artık herhangi bir şeye dokunmadan beyinlerine yüklenen Braille alfabesini okuyabilecekler. Yeni protez göz, optik bir sistemin yardımıyla dijital bilgileri sinir hücrelerine yerleştirerek görme engelli kişinin retinasına verileri yükleyecek. İsviçreli araştırmacılara göre, bu cihazı kullanan görme engelli kişiler Braille alfabesi örneklerini bir saniyeden bile daha kısa sürede okuyabilecekler.

Çalışmada Argus II olarak isimlendirilen göze ait cihaz kullanıldı. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapan araştırmacılara göre, bu protez Avrupa'da ticari olarak uygulanıyor ve bugüne kadar yaklaşık 50 kişinin gözüne yerleştirilmişti. İmplant göze yerleştirilen kamera, kamera verisini elektrik datasına çeviren bilgisayar işlemcisi ile doğrudan retinanın üzerine yerleştirilen 60 elektrot levhası kullanıyor. Cihaz kamerayı görsel bilgileri toplamak ve onları retinanın yorumlayabileceği sinyallere dönüştürüyor. Temel olarak biyonik kulakla aynı tekniği kullanıyor. Biyonik kulak da elektrik akımını işitsel sinirlere gönderiyor. Böylece işitme engelli kişiler sesleri algılayabiliyor.

Yeni çalışmada ise araştırmacılar kamera kullanmadı. Bunun yerine retina üzerinde aktivite örneklerini harekete geçirmek için elektrotlar kullandı ve elektrotların sayısını da 60 yerine 6 ile sınırlandırdı. Braaille alfabesinin görsel bir tahminini oluşturmak için elektrotları titreştirirdi. Hastalar kabarık noktaları elleriyle hissetmek yerine harfleri retinasıyla algıladılar. Araştırmacılar öncelikle tek seferde bir harfi harekete geçirerek 2 ve 4 harflik kelimelerle işe başladılar. Hastalar tekli harflerin yüzde 89'unu, iki harflik kelimelerin yüzde 80'ini ve 4 harflik kelimelerin yüzde 70'ini tespit ettiler.

Frontiers In Neuroprosthetics isimli dergide yayınlanan çalışmada, araştırmacılar cihazın geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Daha önce Argus 2 adıyla piyasaya sunulan ve gözlüğe monte edilen cihaz, net görüntüler elde edemiyordu. Ayrıca cihazı kullanacak olan hastaların da karartı halindeki görüntüleri anlaması için zor bir eğitimden geçmesi gerekiyordu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
113
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst