Göller Bölgesi

LAL
Moderatör
Göller Bölgesi nerededir, hakkında bilgi
Akdeniz Bölgesi'nin Batı Antalya Bölümü'nün iç kesimine verilen ad. Bu kesim, yükseltisi yer yer 2500 metreye ulaşan dağlar arasında yer alan ovalar ve birkaç tane gölden oluşan çukur bir alandır. Acıgöl, Burdur, Eğirdir, Kovada, Salda, Söğüt, Kestel gölleri bu çukur alanda yer alan ve bölgeye adını veren başlıca göllerdir. Göllerin yer almadığı çukur alanlar içinde ise verimli ovalar uzanır. Isparta Ovası, Yalvaç-Şarkikaraağaç ovaları gibi düzlükler bu ovaların başlıcalarıdır.

İç Anadolu Bölgesi sınırında yer alan Sultan Dağı, Beyşehir Gölü batısındaki Anamas Dağı ve Dedegül Dağı, Eğridir Gölü batısında Barla Dağı ve Davras Dağı, Isparta Ovası güneyinde Akda yükseltileri başlıca dağlardır.

Ülkenin en güzel göllerinden olan Eğirdir, Beyşehir Gölü'nün bir kısmı ve Kovada gölleri Isparta'dadır. Eğirdir Gölü'nün kuzeyinde antik kent Pisidian Antiocheia yer alır. Apollo Mabedi, Hamam, Aziz Paul Bazilikası, tiyatro ve su kemerleri antik kentte bulunan önemli eserlerdir. Kentin güneybatısında yer alan Gölcük Krater Gölü'ne ise gül bahçeleri arasından geçilerek gidilir.

Masmavi göllerin ili olan Burdur çevresinde 14 göl bulunmaktadır. Kentte yoğun olarak ziyaret edilen yerler arasında 597 metre uzunluğu ve içerisindeki 9 adet gölüyle İnsuyu Mağarası, çevresinde ince kumlu plajların bulunduğu ve doğal güzellikleri ile tanınan Salda Gölü, Cibyra (Gölhisar) ve Sagalassos (Ağlasun) antik kentleri ile Kuruçay ve Hacılar höyükleri bulunur.

Göller yöresine Isparta ve Burdur illerinin tamamı girer. Afyon ve Konya illerinin de güneybatı köşeleri bu bölgeye dahil edilir.
goller bolgesi haritasi.gif
Göller bölgesi haritası

Yazan - Eylül Elagöz (LAL)
HF - HarbiForum
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
35B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Üst