Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Göğüs Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilgi
Meme büyütme estetik ameliyatı, silikon jel meme protezleri ile yapılmaktadır. Meme büyütme, ya da göğüs büyütme en sağlıklı ve kalıcı olarak silikon jel meme protezi ile yapılabilir.

Göğüsler, kadınlığı simgeleyen en önemli fonksiyonel ve estetik organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak göğüs yapısında tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da doğumdan sonra kilo verme sonucu, meme küçülebilir estetik görünümü bozulabilir ya da biraz sarkabilir. Bu gibi durumlarda meme büyütme ameliyatı ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüsler oluşturmak mümkündür.

Meme büyütme en kolay silikon jel göğüs protezleri ile yapılabilir. Silikon yıllarca yapılan araştırmalardan sonra vücut dokularının enaz reaksiyon gösterdiği bir madde olarak meme protezi yapımında ana madde halini almıştır. Bu konuda en önemli özellik, protezlerin yapımında kullanılan maddenin reaksiyon oluşturmaması dolayısıyle vücudun red etmemesidir. Çünkü reaksiyon oluşması durumunda protezin çıkarılması gerekecektir. Diğer önemli konu, meme büyütme ameliyatında konulan silikon protezin kanser yapmamasıdır. Bu konuda yıllarca yapılan araştırmalar sonucunda silikon protezlerin kanser yapmadığı anlaşılmıştır. Yine çok önemli olan diğer bir nokta, silikon protez etrafında oluşan kapsüldür. Her meme büyütme ameliyatında konulan silikon protezin dışında bir kapsül oluşur. Vücut, bu kapsülle yabancı madde olan silikon ile arasında bir duvar oluşturur. İdeal olarak istenen silikon etrafında oluşan kapsülün ince, yumuşak ve birazda bol olmasıdır. Kapsülün biraz gevşek olması sayesinde göğüsler daha doğal görünür, silikon protez olduğu anlaşılmaz.

Meme büyütme ameliyatı ayrıca eğer gerekiyorsa göğüs dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Kesin büyüme ölçüsü ameliyat sırasında belirlenir. Burada en önemli konu, göğüs derisinin alabileceğinden daha büyük bir protezin konmaması gereğidir. bunun içinde ameliyat sırasında silikon ölçü protezleri kullanılır.

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede (üçüncü, dördüncü derece) sarkmış olan memelere, tek başına silikon protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Bu durumda ek olarak uygun yerlerden deri fazlalıkları çıkarılarak göğüs başı olması gereken daha üst seviyeye çıkarılarak dikleştirme işlemi de yapılabilir. Bu uygulamada ise sadece silikon protez konmasına göre daha fazla iz kalacaktır.

Meme Büyütme ameliyatı meme dokusu arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan protez ile yapılmaktadır. Ameliyat için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri büyüklüğü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir.

Ayrıca 85 ve ya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapı ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyecek buna karşılık cup size denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişecektir. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatı öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri incelenmelidir. Örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan göğüslerin çok fazla büyütülmesi tek bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır. bu toleransın çok zorlanması, istenmeyen sonuçlara, komplikasyonlara (dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi) yol açabilir. Hastalar estetik ameliyat öncesi aspirin almamalı, kullandıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır.

Göğüs büyütme ameliyatına karar verildikten sonra, hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılıp hastanın beklentileri belirlenir. Hastaya ameliyatın riskleri anlatılır. Ayrıca sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir. Silikon protezin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve büyütme estetiği amacıyla silikon protez konulan hastalarda normal kadınlara göre kanser oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu konuda bu sayfada bulmadığınız soruların yanıtlarını sorular sayfasında bulabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Komplikasyonlar arasında (istenmeyen sonuçlar), kapsül kontraktürü, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Her meme büyütme ameliyatında silikon protez etrafında kapsül oluşmaktadır. Ancak ideal olanı bu kapsülün ince ve protez boyutlarına göre biraz bol ve gevşek olmasıdır.

Kapsülün kalın ve sıkı olması durumuna kapsül kontraktürü diyoruz. Meme büyütme silikon protez ameliyatında cerrahınızın önerilerini ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyarak bu riskleri çok azaltabilirsiniz. Çok çok nadiren silikon protez yuvasında infeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. Büyük olasılıkla antibiyotik tedavisi ile durum düzelebilir. İnfeksiyonun devamı halinde ise silikon protezin çıkarılması ve daha sonraki bir ameliyatla yeniden konması gerekebilir. Silikon protez, gebeliği, süt emzirmeyi önlemez. Protez göğüs dokusu içine değil arkasına konduğu için meme dokusuna zarar vermez.

Silikon protez ancak delici cisim batması sonucunda çok nadiren yırtılabilir, delinebilir veya içindeki jel maddeyi sızdırabilir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte protezin içindeki jelin molekül bağları güçlendirilmiş (cohesive gel) ve silikon protez delinse dahi akması ya da sızması önlenmiştir. Yine de protezin yırtılması ya da delinmesi durumunda silikon protez çıkarılıp yeni protez konur.

Yüksek sayılarda meme büyütme hasta gurupları üzerinde yapılan araştırmalarda silikon göğüs protezinin kansere neden olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak, daha sonra oluşabilecek tümöral kitle durumlarında, mamografi incelemesinde, grafinin çekilmesini güçleştirebilir. Bu konuda tecrübeli bir radyolog ile çalışılması uygun olur.

Silikon protezin yerleştirilmesi için kullanılacak kesi yeri meme başının etrafı (2) veya göğüs altı çizgisinden yapılabilir (1). İzin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır. İkisinin de uygun olmadığı çok nadir durumlarda koltuk altından kesi yapılabilir. koltuk altı kesisini ben kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum. Çünkü, koltuk altında öncelikle dıştan görünen, sütyen ya da mayonun kapatmadığı bir bölgede iz kalmaktadır. ayrıca koltuk altı göğüs bölgesine uzak olduğu için, bu keside sadece tuzlu doldurulan protezler kullanılabilmektedir. Tuzlu solu protezlerin ise birçok sakıncası vardır. bunlar arasında, su zamanla buharlaşarak eksilebilir, protezin büyüklüğü azalabilir tuzlu su ısı iletimi olduğu için soğukluk veya sıcaklık hissi olabilir, ayrıca bazen çalkalanma sesi duyulabilir. Bu özelliklerin hiçbiri silikon jel protezde yoktur. Silikon jel ısı iletimi ise sıfıra yakındır. Bu nedenlerle ben büyütme ameliyatlarında ya meme başı halkası ya da meme altından kesiyi tercih ediyorum. Halkanın alt kısmında yarım daire şeklinde yapılan kesi (2) en az izi bırakmaktadır. Hatta birkaç sene içinde iz kaybolabilmektedir. İz oranı her hastada farklı olabilir ve önceden test edilemez. Bunun için hasta daha önce bir ameliyat olduysa örneğin apandisit vs. gibi izlerine bakılabilir. Ancak göğüs başı halkası kesisi için, halkanın belli bir çaptan büyük olması gereklidir. Daha küçük olduğu durumlarda, göğüs altı kesisi (1) kullanılabilir. Halkanın etrafından yapılan keside renk değişimi bölgesi olduğu için iz çok daha belirsiz olmaktadır. Kesinin memebaşı etrafından yapılabilmesi için memebaşı halkasının belli bir çapta olması gereklidir. Çap yetersiz ise kesinin meme altından yapılması uygun olur.

Meme büyütme ameliyatı sonrası birkaç gün yorgunluk hissi olabilir. Bu durum 24-48 saatte düzelir. Ameliyatın ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sütyen takılır. Bir iki hafta süreyle göğüs etrafında yanma hissi olabilir. 2-3 hafta meme fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ise en fazla 3-4 hafta sürer. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri altı hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Mamografik (röntgen) inceleme gerekiyorsa, uygun aralıklarla yapılabilir.

Amerikada meme büyütme ameliyatı yapılan 3000 hasta üzerinde yapılan araştırmada, göğüs protezi konan hastalar ile ameliyat geçirmeyen hastalarda son 20 yıl içinde kanser oluşma oranları incelendiğinde, iki gurup arasında fark bulunamamıştır. Hatta protez uygulanan hastalarda daha sonra kanser oluşma oranı biraz daha düşük bulunmuştur.

Sonuç olarak estetik meme büyütme silikon protez ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir. Ancak iyi bir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir Estetik Plastik Cerrah tarafından yapılması tavsiye edilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst