Gençler arasında ödüllü Türkçe karakter yarışı

agent force Harbi Aktif Üye
Türk Dil Kurumu, cep telefonlarında Türkçe karakterle mesaj atma uygulamasını gençler arasında yaygınlaştırmak için bir yarışma düzenleyecek.

Türk Dil Kurumu (TDK), cep telefonlarında Türkçe karakterle mesaj atma uygulamasını gençler arasında yaygınlaştırmak için bir yarışma düzenleyecek. TDK, cep telefonundan en hızlı ve düzgün Türkçe ile metin yazan gençleri ödüllendirecek.

Türkiye çapında binlerce gencin yarışmaya katılmasını beklediklerini anlatan TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın, üç büyük GSM şirketinin desteğini almak istediklerini söyledi.

Turkcell, Avea ve Vodafone'a bir yazı gönderen TDK Başkanı Akalın, bilişim uygulamalarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla Türkçenin kullanımında yeni sorunların ortaya çıktığına dikkat çekti.
Özellikle mesajlaşmada bazı harflerin kullanılmadığını hatırlatan Akalın, bunun yanı sıra gençlerin artık noktalama işaretlerini kullanmadığını, kelimeleri de ünsüz harflerle yazdığını belirtti.
Bu durumun Türkçeye zarar verdiğine işaret eden Akalın, GSM şirketlerinden, Türkçenin telefon mesajlarında da düzgün kullanılmasını teşvik amacıyla düzenlemeyi planladıkları yarışma için destek istedi.
Türkçenin doğru kullanımının yaygınlaştırılmasının sadece bir kurumun değil, devlet ve özel sektörün de yükümlülüğü olduğunu dile getiren Akalın, herhangi bir kazanç amacı gütmediklerini, GSM şirketlerinin de ücretlendirme yapmadan yarışma için altyapı hazırlamalarını istedi.

Duyurular, radyo ve televizyondan yapılacak

Gençler arasında mesajla haberleşme yöntemi, telefonda konuşmaktan daha çok kullanılıyor. Bu yaygınlık Çin ve bazı Avrupa ülkelerinde yarışmaya da dönüştürüldü. Ancak buralardaki yarışma sadece mesajların hızlı yazılmasından ibaret.
TDK bu formata 'en doğru Türkçe kullanımını' da ekleyecek. İlk olarak televizyon ve radyolardan duyuru yapılacak ve katılmak isteyenlerden boş bir mesaj gönderilmesi istenecek. Boş mesajı atanlara birkaç dakika içinde Türkçe kurallara uymayan, bozuk bir metin gönderilecek.
Metnin düzeltilerek, hızlı bir şekilde aynı numaraya gönderilmesi istenecek. Doğru metin gönderen herkes yarışmaya hak kazanacak. Binlerce gencin yarışmacı olacağı göz önünde bulundurularak, bir stadyumda final yarışması düzenlenecek.
Konser ve doğru Türkçenin kullanılması ile ilgili çeşitli etkinliklerin düzenleneceği yarışmada konser veren sanatçı, yine bozuk bir metin okuyarak, metnin noktalama işaretlerine ve Türkçe dil bilgisi kurallarına uygun olarak düzeltilip, hızlı bir şekilde gönderilmesini isteyecek. Oluşturulacak çağrı merkezine en doğru metni, en hızlı şekilde gönderen kişi yarışmayı kazanacak.

Tarkan'a konser teklifi

Büyük para ödülü dağıtacaklarını söyleyen Başkan Akalın, son şarkılarında, unutulmaya yüz tutmuş deyim ve atasözlerini kullandığı için takdir ettikleri Tarkan'la, yarışma konserini vermesi için görüşmeler yapacaklarını kaydetti. Tarkan'ın konserde yer alması ve yazılacak metni gençlere okumasını istediklerini belirten Akalın, yarışmanın, gençleri Türkçeyi doğru kullanmaya özendirmesini hedeflediklerini aktardı.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst