Gece yatarken bilgisayarı kapatın

Ömer
Yönetici
Gece yatarken bilgisayarı kapatın


Sabit disklerin kapatıp-açmadan kaynaklanan yıpranmasının eskiye oranla azaltılması, bilgisayarların gece boyunca kapatılıp, enerji tasarrufu yapılmasının önünü açıyor.

Önceden, bilgisayarın açık bırakılmasının, donanımların ömrünü artırmada faydalı olduğu biliniyordu. Bu duruma neden olan ise sabit disklerin, kapatıp/açma yüzünden ani duruş ve başlangıçlar yapması ve bu tekrarların donanımın daha çabuk yıpranmasıydı.
Sabit disk teknolojisindeki gelişmelerin, kapatıp/açmadan kaynaklanan bu sorunu eskisi kadar ortaya çıkarmasının önüne geçmesi, artık bilgisayarların güvenli bir şekilde kapatılıp açılmasının da önünü açıyor. Böylece, artan enerji sarfiyatına karşı, donanımın ömründen çalmadan önlem alınması sağlanabiliyor.
Isı faktörünün de sabit disklerin ömründe azalmaya yol açması, bilgisayaların gece kapatılması için başka bir neden olarak gösteriliyor. Birçok bilgisayarda,ısınmayı azaltacak fan kullanımının optimum düzeyde sağlanamamsı, geriye bilgisayarı gece boyunca kapalı tutarak soğutma seçeneğini bırakıyor.
NASIL KAPATMALIYIZ
Peki kapatma işlemini nasıl yapmalıyız? Bilgisayarınızı tamamen kapattığınızda hiçbir şekilde enerji sarfiyatı gerçekleşmezken, "hazır durumda bekleme" ve "uyku" modları bilgisayarınızın başından çok ayrılmayacağınız durumlarda yararlı kapatma seçenekleri olabilir.
Bilgisayar "bekleme" modunda çalıştırıldığında, sabit disk, monitör ve diğer çevre birimler kapatılmasına rağmen, sistem belleğine güç sağlanır ve sürdürülen görevler etkin kalır. "Uyku modu" ise tamamen kapatmaya daha yakın bir kapatma seçimidir. Bu şekilde yapılan kapatma işleminde; masaüstü görüntünüzün o andaki resmi alınarak saklanır ve bilgisayar kapatılır. Bilgisayar uyku modundan çıkartıldığında, masaüstününün son hali yine karşınıza gelir .
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Üst