Gebelikte Çıkan Bazı Sorunlar

deep Harbi Aktif Üye
Hamileliğin yan etkileri nelerdir, Gebelikte Çıkan Sorunlar Neler, Gebelikte Yaşanan Rahatsızlıklar
hamilelik.jpg
Hamilelik Döneminde Çıkan Sorunlar

Hamilelik (gebelik) döneminde hormonal ya da diğer sebeplere bağlı değişikliklerden kaynaklanan durumlarla karşılaşabilirsiniz.Böyle durumlarda beslenme terapisi size yardımcı olur. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz.

Mide Bulantısı

İlk dönemde hormon düzeyinin artması sonucu ortaya çıkan mide bulantısını önlemek için gün boyu midede devamlı yemek bulunmasmı sağlamalı, az ama sık yemelisiniz. Nane-limon içip kraker yiyerek midedeki hidroklorik asit oranı artırmak yararlı olur. Yavaş ve sakin hareket etmek de mide bulantısını azaltan faktörlerden biridir.

Mide Yanması

Hamileliğin son aylarında rahim karın üzerine basınç yaptığından ve yemek borusuna ittiğinden mide yanmaları artar. Yemek yerken dik oturmak ve yemeği az miktarlarda yemek bu durumu önleyebilir.

Kabızlık

Kabızlık, kolonun rahatlaması ve rahmin bağırsaklar üzerindeki baskısının artması sonucu ortaya çıkar; taze sebze ve meyveler gibi lif içeren yiyecekler yenerek önlenebilir. Bol bol sıvı tüketmek, özellikle soğuk su içmek, bağırsak hareketlerini yeniden düzenler.

Bacak Krampları

Sabahları erken saatlerde bacaklara giren kramplar, kasların zorlandığının işareti değildir. Bunlar genellikle vücuttaki kalsiyum eksikliğinden kaynaklanırlar. Kalsiyumun özümsenmesini engelleyen maddeler içeren inek sütü içmek bacak kramplarının temel nedenidir. Bu nedenle hamile kadınlar kalsiyum ihtiyaçlarını yağsız yoğurttan ve diğer doğal kaynaklardan karşılayabilirler.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst