Gebelikte 1.Hafta

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.943
deep Harbi Aktif Üye
Hamilelikte 1. Hafta, Gebeliğin birincii haftası,Hafta Hafta Hamilelik

Kadın doğum doktorları tarafından hamilelik haftası hesaplanırken gebe kalınan cinsel ilişki günü değil, son adetin ilk gününden başlamak kaydı ile hesaplama yapılır (SAT – son adet tarihi). Böyle hesaplandığında gebelik 40 hafta (280 gün) olarak kabul edilir. Hamileliğin ilk haftası, adet kanamasının ilk gününden 7. güne kadar olan zamandır. Aslında bu dönemde ortada herhangi bir embriyo ve bebek yoktur. Bu dönem olası gebelik için rahim ve yumurtalıkların hazırlanmaya başladığı dönemdir. En kaliteli yumurta hücresi büyümekte ve vücudu gebeliğe hazır hale getirmeye gayret etmektedir.

Hamileliğe karar verdiğimde, henüz hamile kalmadan doktora gitmeli miyim?
Her ne kadar hamilelik bir hastalık değil, hayatın normal bir süreci olsa da, hamileliklerin yaklaşık %5-10’unda anne bebek sağlığını tehdit eden bir durum oluşabilmektedir. Bu nedenle hamileliğe karar verdiğiniz dönemde bir kadın doğum doktoruna başvurmalısınız. Doktor, sağlık bakımından özgeçmişinizi değerlendirecek, muayenenizi yapacak, çeşitli tetkikler isteyecek ve bu şekilde sizi hazırlamış olacaktır. Ayrıca hamilelik öncesinde vitamin-folik asit desteği ile bebekte çıkabilecek sakatlıklara karşı önlem alacaktır. Hamilelik öncesi bu bakımın amacı sizin daha önce geçirmiş olduğunuz veya şu anda sahip olduğunuz hastalıların tanınmasıdır. Farkında olunmayan ve bebeğin sağlığını tehdit edebilecek hastalıklara tanı koyulabilmesi (örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya tiroid bezi hastalıkları gibi) ve gerekli önlemlerin alınması ile olası problemlere karşı korunmak amaçlanır.

Folik asit nedir ? Hamilelikte ne zaman başlanmalıdır ?
Folik asit vücutta bulunan folat adlı vitaminin sentetik karşılığıdır. Folat vücudun kan hücreleri gibi hızlı çoğalan hücrelerinde bölünmede kritik basamaklarda kullanılır. Eksikliğinde hamile olmayan kişilerde kansızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, çarpıntı, unutkanlık, davranış bozukluklarına yol açabilirken, hamilelerde durum biraz daha farklıdır. Hamilelerde en hızlı çoğalan hücreler bebeğin organlarını oluşturacak hücrelerdir ve onların da folik aside ihtiyaçları vardır. O nedenle eksikliğinde başta bebeğin en hızlı çoğalan hücreleri olan sinir sisteminde olmak üzere birçok organda sakatlıklara yol açabilir. En sık yol açtığı durumlar: spina bifida (insanda omurgayı oluşturan kemiklerin omurgada bir boşluk veya açıklık oluşturacak şekilde gelişmelerini tamamlayamaması durumu) ve anensefalidir (kafatası kemiklerinin oluşması ama beynin oluşamaması durumu). Folik asit alınmazsa bu hastalıklar kesinlikle gelişir mi sorusunun cevabı ‘hayır’ dır. Ama hamilelik öncesi 3 ay önceden başlayıp hamilelik saptandıktan sonra 3 ay daha folik asit kullanımı ile bu hastalıkların riski % 70 oranında azalır. Özellikle daha önceki gebeliklerinde spina bifidalı veya anensefalili bebek doğurma hikayesi olanlarda folik asit kullanımı bu hastalıkların tekrarını çok daha ciddi oranda azaltır.

Hamile kalmadan önce yaptırmam gereken aşılar var mı ?
Hamilelik öncesi doktora ilk başvurunuzda yapılacak tahliller içinde Kızamıkçık (rubella) ve Hepatit B’ye karşı bağışıklık durumunu saptayacak testler de vardır. Eğer daha önce Kızamıkçık geçirilmemiş ise Kızamıkçık aşısı yapılması gereklidir. Çünkü Kızamıkçık mikrobuna karşı bağışıklık yoksa ve hamileliğin erken döneminde Kızamıkçık geçirilirse bebeği kaybetmeye neden olacak ciddi sakatlıklar ortaya çıkabilir. Diğer yandan eğer Kızamıkçık aşısı yaptırılırsa 3 ay süre ile gebe kalınmaması gerektiği unutmamalıdır. Çünkü Kızamıkçık aşısı canlı virüs içeren bir aşıdır. Yapıldıktan itibaren 3 ay boyunca anne adayının vücudunda Kızamıkçık mikrobu dolaşmaya devam eder. Anne adayının Hepatit B’ye karşı bağışıklığı yoksa, aşısı yaptırılmalıdır. Hepatit B aşısı sonrası hamilelikten korunmaya gerek yoktur. Hemen hamile kalınabilir. Son Tetanoz aşısı üstünden 5 yıldan uzun zaman geçmişse Tetanoz aşı yaptırılması da önerilir. Tetanoz aşısı sonrası da korunmaya gerek yoktur. Hemen hamile kalınabilir. Salgın döneminde 2. ve 3. Trimesterde (hamileliğin ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemi- 14- 40. haftalar arası) bulunan hamileler aşılanmalıdır. Grip aşısı canlı virüs içermeyen bir aşıdır. Anneye ve bebeğe bir zararı yoktur. Ancak yine 1. Trimesterde (hamileliğin ilk 3 aylık dönemi – 1-13. Haftalar arası) yapılması önerilmez. Yumurta alerjisi olanlara da grip aşısı yapılması önerilmez.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
23B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
33B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst