Galatasaray - Neuchatel Xamax Maçı (19 Kasım 1988)

manaq_kız Harbi Aktif Üye
Galatasaray - Neuchatel

Stad: Ali Sami Yen
Tarih: 19 Kasım 1988

1988/89 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupasında mücadele eden Galatasaray; ilk turda Rapid Wien'i elemişti. Galatasarayımızın 2. turda ki rakibi ise İsviçre temsilcisi Neuchatel Xamax'tı.

İlk maçta çeşitli provakasyonlar sonucu Galatasaray maçtan 3-0 yenik ayrılmış ve birçok kişiye göre tur şansı uçup gitmişti. Ancak o dönemin teknik patronu Mustafa Denizli oldukça umutluydu ve takımına güveniyordu.

İlk maçta 3-0 kaybeden Galatasaray büyük eleştiriler alıyor ancak Mustafa Denizli takımının Neuchatel'i 5-0 yeneceğini söylüyordu. 19 Kasım günü gelip çattığında Ali Sami Yen stadı bayram havası içindeydi.

Stadı dolduran taraftarların desteği ile Galatasarayımız maça fırtına gibi girdi. Neuchatel 20. dakikaya kadar dayanabilmiş ve Galatasaray Uğur'un golü ile maçta 1-0 öne geçmişti. Golden sonra birçok gol pozisyonuna giren Galatasaray ilk yarıda başka gol bulamıyor ve soyunma odasına 1-0 üstün gidiyordu.

İkinci yarı için oyuncular soyunma odasında tur yemini etmişlerdi. Ali Sami Yen'deki atmosferde Galatasaray'ı birkat daha ateşledi ve ikinci yarıda Galatasaray arka arkaya goller bulmaya başladı. İkinci yarıda ki gol perdesini Tanju açmıştı. Daha sonra o günün en iyilerinde Uğur ikinci golüne imza atarak maçı 3-0'a taşıdı. Artık herşey Galatasarayın istediği gibi gidiyordu.

Kazanmak için 1 gol daha yeterli olacaktı ve o harika gol Tanjudan geldi. Süper bir gole imza atan Tanju skoru 4-0 yapmış; Galatasaray'a tur için yeterli sonucu skor tabelasına işlemişti. Ancak Tanju maçtan önceki açıklamasında bir söz vermişti. "Xamax'ı yıkacağım". ve Tanju 5. golü'de atarak sözünü tuttu.

Galatasaray maçı 5-0 kazanmış ve bir üst tura çıkmıştı. Stattaki taraftardan tutunda radyoda ki spikere kadar o maça tanık olan herkes sevinçten göz yaşlarına hakim olamıyordu. Bu maç hem Galatasarayımızın şanlı tarihi, hemde Türk futbol tarihi için unutulmaz bir maçtır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
302
Yanıtlar
0
Görüntülenme
505
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
7B
abdullah t
A
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Bjkli Osman
B
Üst