Galaksi Nedir

Ömer
Yönetici
Milyarlarca, trilyonlarca yıldız ve yıldız kümesini barındıran, bulutsu ve gaz bulutlarından meydana gelmiş bağımsız uzay adaları. Gök ada da denir. En büyük galakside yaklaşık 3 trilyon yıldız bulunmaktadır. Orta büyüklükteki bir galaksi, yaklaşık 200-300 milyar yıldız, küçük bir galaksi ise 100 milyar yıldız barındırır. İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nde ise 100 milyara yakın yıldız vardır.

Büyük ve orta büyüklükteki galaksilerde bir galaksi merkezi olur. Galaksi merkezinin etrafında ise büyük ve hızla dönen kollar vardır. Bu kollar, yıldızlar, gaz ve toz bulutlarından oluşur. Kolları ve merkezleriyle uzaydaki en büyük gök cisimleri olan galaksiler, kendi aralarında da kümeler oluştururlar. Bazı galaksi kümelerinde binlerce galaksi bulunmaktadır. Örneğin Samanyolu Galaksisi, bize 2 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Andromeda Galaksisi'yle birlikte 27 galaksiden oluşan bir kümenin içinde yer alır.

Galaksilerin yapılarında yıldızların yanı sıra gök taşları denilen meteorlar, gezegenler, yıldız kalıntıları, gaz ve toz bulutları da bulunur.

galaksi-nedir.jpg

Dünyamızın ve güneş sistemimizin içerisinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst