G8 Nedir | G8 Ülkeleri

Ömer
Yönetici
G8 Nedir, G8 Ülkeleri Hangileridir?

Zengin, sanayileşmiş ülkelerin (ABD, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Kanada, Rusya) oluşturduğu grup.

Bu grubun oluşması ile ilgili fikir, 1973 petrol krizini takiben ve ondan sonra gelen global durgunluktan ortaya çıkmıştır. Fransa Başkanı Valery Giscard d'Estaing, 1975 yılında Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika hükümet başkanlarını Rambouiller'de toplantıya davet etti. Bu altı büyük lider, dönerli bir başkanlık altında organize edilen yıllık toplantıya G6 (altılı grup) şeklinde karar verdiler. Sonraki yıl, Birleşik Devletler Başkanı Gerald Ford'un emriyle Kanada, gruba katıldı. Grubun adı G7 olarak değişti.

Bu grupta Avrupa Birliği, Avrupa Komisyon Başkanı tarafından temsil edilir ve ülkenin lideri, Avrupa Birliği Konsül Başkanlığını elinde tutar. Birleşik Krallık tarafından 1977'de davet edildiğinden bu yana tüm toplantılara katılır. Rusya, gruba daha sonradan dahil olmuştur, böylece grubun adı G8 ülkeleri haline gelmiştir.

Bu ülkeler dünya ekonomisinin yaklaşık %65'ini temsil ederler. Grubun çalışmaları, konferanslar ve politik araştırmaları içerir. Her yıl G8'in üye devletleri, grubun başkanlık görevini üzerine alır. Başkanlığı elinde bulunduran, grubun gündemini belirler ve o yılki toplantı için ev sahipliği yapar. 2007 yılında başkan olan Almanya, 33'üncü G8 toplantısı için Heiligendamm'da 6-8 Haziran'da ev sahipliği yapmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
35B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst