Fiziğin Dili:Matematik

SafakT Yeni Üye
İnsanların iletişim kurmasını sağlayan dil ne kadar önemliyse fizik içinde dil o kadar önemlidir. Ancak fiziğin dili insanların kullandığı dilden biraz farklıdır.

Biz henüz hayattayken belki de insanoğlu Mars'a ayak basacaktır. Eğer bu gerçekleşirse, Mars'ta inceleme yapan astronotlar elde ettikleri bilimsel bulguları Dünya'ya nasıl iletir? Bu bulguların tek anlamlı ve objektif Dünya'dakiler tarafından da aynı şekilde anlaşılması nasıl mümkün olur?

Fizikçiler, Dünya'da geçerli olan fizik kanunlarının Mars'ta da geçerli olduğunu düşünmektedir. Sizce fizikçiler bu hipotezlerini nasıl ispatlayabilir? Tabii ki, gözlemler, deneyler ve ölçümler yaparak. Bu çalışmaları sırasında ise madde ve enerjinin birbiriyle ilişkisini tanımlamaları gerekir.

Örneğin bu çalışmaların bir kısmında bir cismi hareket ettirmek için gerekli olan kuvvet ile cismin kütlesi arasındaki ilişkiyi test etmeleri gerekir. Verilen bir cismi hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetin ne kadar olması gerektiğini, hareket eden bir cismin hareketini etkileyen kuvvetleri belirtme hissederler.

fizik-ve-matematik.jpg


Acaba Mars'ta bu araştırmaları yapan fizikçiler ya da robotlar elde ettikleri nitel ve nicel gözlem sonuçlarını Dünya'daki bilim adamlarına nasıl iletebilirler? Elbette kelimelerin yanında tablo ve grafiklerde kullanacakları sayılarla, yani matematikle.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Üst