Fidel Castro Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Fidel Castro'nun Hayatı
fidelcastroh.jpg

Küba'nın Marksist lideri. Fidel Castro 1926 yılında Mayari'de İspanyol göçmeni ve toprak sahibi olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk öğrenimini özel katolik okullarında gördü. Havana Üniversitesinde öğrenimini tamamladıktan sonra hukuk doktoru oldu.

Castro, Küba'daki pek çok devrimci gruba katıldı ve rejime karşı savaştı. Üniversite eğitiminin ardından siyasete atıldı. Ortadoks Parti'ye katıldı. Fakat aynı dönemlerde Flugencio Batista Küba Yönetimi'ni ele geçirdi. Bu dönemde Castro'nun siyasi hayatı kesintiye uğradı. Castro devrimcilerin başına geçerek 26 Temmuz 1953'te Santiago'daki Moncada Kışlasına baskın düzenledi. Bu baskında grubundaki kişilerin çok büyük bölümü öldürüldü. Castro, Santiago'daki Küba Yüksek Mahkemesi'nde yargılandıktan sonra 15 yıla mahkum edildi. Bir müddet hapis yattıktan sonra 1955 yılında kalan cezası affedilerek serbet bırakıldı. 1955'te Küba'dan ayrılıp Meksika'ya gittikten sonra burada yeni bir örgüt kurdu. Meksika'dayken Ernesto Che Guevera ile tanıştı. 1956 yılında Küba'ya çıkarma girişimi yaptıysa da bu başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun üzerine kardeşi Raul ve Che Guevera'nın da içlerinde bulunduğu bir grup arkadaşıyla beraber Sierra Maestra Dağları'na çekildi. Burada başlattığı hareket şehirlerdeki direnişçilerle birleşince kuvvet kazanmış oldu. 1 Ocak 1959'da kendisine bağlı kuvvetlerle birlikte Batista Hükümetini devirdi. Devlet Başkanı Batista Dominik Cumhuriyeti'ne kaçtı. Bunun üzerine Castro ve yandaşları 1959 yılının başlarında Havana'ya girdiler. Castro kendisini devlet başkanı ilan etti. Castro Hükümeti başa geldikten sonra toprak reformunu başlattı. Küba topraklarının büyük bölümü yabancıların elindeydi. Castro bu toprakları kamulaştırdı. Bunun sonucunda Amerika Hükümeti Küba'ya ekonomik ambargo uyguladı. Castro xxhükümeti de Amerika'yla bağlarını kopardı. Amerika ile Küba ilişkileri tamamıyla bozuldu. Amerika 1961 nisanında Castro'yu indirmek için Küba'ya karşı Domuzlar Körfezi Harekatı'nı yapsa da CIA'in düzenlediği bu harekat istenilen sonucu vermedi. Başarısızlıkla sonuçlanan bu harekat neticesinde Castro Küba'yı 1 Mayıs 1961'de "Sosyalist Cumhuriyet" ilan etti. Bundan sonra tamamıyla Sovyetler Birliği'ne ve Komünist Partisi'ne dayanarak hareket etti. 1962 yılında Sovyet yapımı nükleer başlıklı füzeleri Küba'ya yerleştirmesi Amerika ve Rusya'yı savaşın eşiğine getirdi. Castro çeşitli ülkelere Kübalı askerler göndererek komünist hareketlere katkıda bulundu. 1979 yılında Rusya'nın Afganistan'ı işgaline destek verdi. 1986'da Komünist Partisi'nin üçüncü kongresinde yeniden seçildi.

Ülkesini 49 yıl yöneten Castro, 2006 yılında sağlığı nedeniyle yetkilerini kardeşi Raul Castro'ya devrettiyse de 2007 Nisanı'nda geri alarak görevine döndü. Fakat 81 yaşındaki Fidel Castro 2008 yılında devlet başkanlığı görevini bıraktı. Yerine kardeşi Raul Castro resmen devlet başkanlığına geçti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst