FIBA oyun kurallarını değiştiriyor

agent force Harbi Aktif Üye
Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği basketbol oyun kurallarında bir dizi değişikliğe gitti.

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Dünya Yönetim Kurulu, Pekin'de düzenlenecek 2008 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra geçerli olmak üzere basketbol oyun kurallarında bir dizi değişikliğe gitti.

FIBA yetkililerinin Çin'de gerçekleştirdiği toplantısında aldığı kararlar doğrultusunda yapılan değişikliklerin bir kısmı 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın ardından, 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olurken, ikinci kısım değişiklikler ise 2010 yılında Türkiye'de düzenlenecek olan Dünya Basketbol Şampiyonası'nın ardından yürürlüğe girecek.

FIBA Dünya Yönetim Kurulu'nun yaptığı toplantı sonunda, 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle geçerli olacak oyun kurallarındaki değişiklikler şu şekilde:

"Yeni kurallar kapsamında oyuncular formalarının altına hiçbir şey giyemeyecekler.

Bir oyuncu, maç içerisinde top kontrolündeyken, yere düşerse, yerde kayarsa bu hatalı yürüme sayılmayacak.

Dripling yapan bir oyuncunun geri sahasından, ön sahaya geçmiş kabul edilebilmesi için, oyuncunun her iki ayağının da ön sahaya temas etmesi gerekiyor.

Oyun esnasında, oyuncu, kendi sahasından sıçrayıp, havada yeni bir top kontrolü sağlarsa, kendi sahasına düştüğünde bu geri pas ihlali olmayacak.

Eğer bir oyuncu, çemberin altına elini sokup topa temas ederse, bu topa müdahale sayılacak ve sayı rakip takıma verilecek.

Eğer bir savunma oyuncusu, maç içerisinde arkadan veya yandan fast break'e giden oyuncuya temas ederse ve hücum oyuncusu ile çember arasında herhangi bir başka savunma oyuncusu yoksa bu tür temaslar sportmenlik dışı faul kabul edilecek.

Bir oyuncu, maç içerisinde dirseklerini hızlı bir şekilde sallarsa, rakip oyuncuya temas olmasa bile, bu pozisyon teknik faul olarak değerlendirilecek."

AA
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst