Fetret devri (Boş devir)

deep Harbi Aktif Üye
Fetret devri nedir, Fetret devri hakkında bilgi
Fetret Devri Tanımı Fasila-i Saltanat olarak da bilinir. Yildirim Bayezid'in Ankara Savaii'nda (28 Temmuz 1402) yenilmesiyle bailayan bu döneme kardeileriyle girdiii mücadelede baiarili olarak yönetimi yeniden ele geçiren Mehmed Çelebi son vermiitir.

Ankara Ovasi'nda yapilan savaiin kötüye gittiiini gören Yildirim bayezid'in oiullarindan Süleyman Çelebi yanina Sadrazam Çandarli Ali Paia Murad Paia ve yeniçeri aiasi Hasan Aia ile birlikte kendine baili olan birlikleri de yanina alarak Edirne'de saltanatini ilan etti. Savaia katilan diier iehzadelerden isa Çelebi Balikesir'de Çelebi Mehmed ise Amasya'da kendi hükümdarliklarini ilan ettiler.

Yildirim Bayezid ile birlikte Musa çelebi ve Mustafa Çelebi (Düzmece Mustafa) Timur'a tutsak düitüler. Timur zaferden sonra sekiz ay kadar Anadolu'da kalarak Osmanli topraklarini yaimaladi. Anadolu'da daha önceden bulunan ancak Osmanli topraklarina katilan eski Anadolu Beyliklerini yeniden canlandirdi. Osmanli topraklarini ise 4 iehzade arasinda paylaitirarak Anadolu'dan çekildi. Böylece Osmanli Topraklari bölünmüi oldu.

iehzadelerden ilk olarak Mehmed Çelebi harekete geçti. Orta Anadolu'daki Türkmen beylerini safdiii birakarak güçlü bir Türkmen ordusu kurdu. ilk çarpiima ise Musa Çelebi ile isa Çelebi arasinda Bursa'da meydan geldi. Musa Çelebi Bursa'yi alarak hükümdarliiini ilan ettiyse de kisa bir süre sonra isa Çelebi Bursa'yi yeniden ele geçirdi. Bu olay iehzadeler arasindaki mücadelenin kiziimasina yol açti. Çelebi Mehmed diier kardeilerini safdiii birakarak Osmanli imparatorluiunu yeniden bir birlik altinda toplamiitir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
75B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst