Felsefe Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Felsefe Bölümü Hakkında Bilgiler - Felsefe Nedir ?
Maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi, doğru ve güzelin ne olduğu gibi alanlarda düşünce üretebilecek elemanları yetiştirmek için inceleme ve araştırma yapılır. Başta Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olmak üzere, bakanlıkların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirme ile ilgili birimlerinde çalışılabilir. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alanlar, liselerde öğretmenlik yapabilirler.

Programın Amacı: Felsefe programının amacı, maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi, doğru ve güzelin ne olduğu gibi problem alanlarında düşünce üretebilecek elemanları yetiştirmek ve bu alanda inceleme, araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Üniversitelerin felsefe programlarında başlıca dallar genellikle sistematik felsefe, felsefe tarihi, bilim tarihi ve mantık başlıkları altında toplanır.

1. Sistematik Felsefe ve Mantık:
Sistematik felsefe, "varlığın ve bilginin kaynağı, güzel, iyi ve doğrunun ölçüsü nedir?" gibi sorulara tarihsel süreç içinde verilmiş cevapları tartışır.

2. Felsefe Tarihi: Evren-toplum-insan üzerine geliştirilen düşünceleri tarih sırasıyla ve tarih yöntemiyle inceleyip karşılaştırarak değerlendirir.

3. Bilim Tarihi:
İnsan düşüncesinin en önemli ürünü olan bilimin başlangıcı, gelişimi; bilim, felsefe, din, teknoloji ilişkisini toplumlararası bilgi alışverişi bağlamında ele alır.

Gereken Nitelikler: Bu bölüme girebilmek için normalin üzerinde bir akademik yeteneğe sahip, temel bilimler ve sosyal bilimler alanında başarılı olmak, soyut konularla uğraşmaktan hoşlanmak ve herşeyden önce entelektüel gelişmeyi amaçlamak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Felsefe bölümünü bitirenlere felsefe lisans diploması verilir. Bir felsefeci mümkün olduğu kadar çok değişik alanlarda okur, okuduklarını tartışır ve fikir üretmeye çalışır.

Çalışma Alanları:
Felsefe bölümü mezunları, başta Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, olmak üzere bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili birimlerinde, TRT'de üniversitelerde, kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde değişik kadro ünvanları ile çalışma imkânı bulmaktadırlar. Öğretmenlik sertifikası olan mezunlar liselerde öğretmenlik yapabilirler. Düşünce üretebilme ve bunları yazılı olarak aktarabilme yeteneği olanlar yazar olarak basında iş bulabilirler; yeteneklerini kanıtlayanların isterlerse akademik çalışmaya yönelme olanakları da vardır.

Felsefe Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

BOĞAZİÇİ- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
GALATASARAY -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
YEDİTEPE- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL -EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HACETTEPE- EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ANKARA -DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
EGE -EDEBİYAT FAKÜLTESİ
KOCAELİ -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
GAZİ -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
DİCLE -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MERSİN- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MUĞLA -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
PAMUKKALE -FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
SAKARYA- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
CUMHURİYET- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ATATÜRK- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
KIRGIZİSTAN -DEVLET MİLLİ KIRGIZİSTAN DEVLET MİLLİ
ULUDAĞ- FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
28B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst