Fazla A vitaminin zararları nelerdir

Zehra Yeni Üye
Her vitaminin kararında almak gerekiyor. Başta tırnak, göz, saç ve cilde oldukça faydalı olan A vitamini şayet yeterinden fazla miktarda kullanılırsa görme bozuklğundan baş ağrısına kadar bir takım yan etkiler gösteriyor.

En güçlü A vitamini kaynağı olarak; karaciğer, yumurta, süt, peynir, tereyağı, ıspanak, biber, balık yağı, havuç ve koyu yeşil sebzeleri tüketiyoruz.

Hayvansal gıdalardaki retinol ve bitkisel gıdalarda bulunan beto karoten vücutta A vitaminine dönüşüyor.

Yağda eriyen ve de Karaciğer'de depolanan A vitamini bağışıklık sistemimizin ayakta durmasında etkili bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemindeki hücreleri güçlendiren A vitamini çocukların gelişiminde çok önemli. Çocukların büyüme ve gelişme hormonlarının tetiklenmesinde A vitaminin yeri çok mühim.
a-vitamini.jpg

Ancak vücudumuza oldukça faydalı olan bu vitamin gereğinden fazla alındığında kemik erimesine yol açabiliyor. Karaciğer'de depolandığı için fazlası karaciğeri tahrip edebiliyor.

Bir çok insan hastalıklarının nedeni olarak vitamin eksikliğini görüyor. Genellikle de tahminleri doğru çıkıyor. Yukarıda anlattığımız gibi sağlam bir bağışıklık sistemi demek hastalıklara kapıları kapamak demek.

Ancak vitamin eksikliği kadar vitamin zenginliği de hastalıklara kapı açıyor. Gereğinden fazla alınan A vitamini kafa içindeki basıncın artmasına ve nihayatinde şiddetli baş ve gözağrısı neticesinde görme sorunlarına sebep olabilir.

Ayrıca yine fazladan alınan A vitamini insan cildinde morarmalara, koyulaşmalara, pullanmaya bile neden olabiliyor.

B ve C vitaminleri suda eridiği vücuttan atılıyor. Ancak yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri yağda eridiği için ve fazla alındığında karaciğerde birikiyor ve genellikle sorunlara neden oluyor. Vitaminlerin aşırı dozda kullanılması olayına hipervitaminoza sebep olabilir.

A vitamini fazlalığının neden olduğu rahatsızlıkları gözönünde bulundurarak, her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmayalım.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Üst