Fatih Sultan Mehmet Liderlik Sözleri

deep Harbi Aktif Üye
Fatih Sultan Mehmet Sözleri
Fatih Sultan Mehmet özlü sözleri

Bir devri kapatıp, başka bir devri açan büyük Türk atası Fatih Sultan Mehmet'in sözleri

Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kökünden keserim.
Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz.
Biz toprakları değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz.
Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.
Bir gece ansızın gelir krallığınızı imparatorluğuma katarım.
Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Allah bu milleti elli yıldan fazla rahata koymasın, alıştırmasın.
Düşmandan yüz çevirmek korkaklıktır. Benim ikbalim yücedir. Talihsizlik ise düşmanın nasibidir.
Düşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir.
İstanbul'u niçin fethettiklerini sorduklarında önce o benim gönlümü fethettiği için
Hekimler niçin bana kıydınız. Son Sözleri.
Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim!
Baykuştan pervâmız yok, biz şahinler sürüsüyüz.
Eğer kanım ile yükselecekse Hz.Muhammed'in dini; durmayın kılıçlarla doğrayın beni.
Evet, padişah benim. Ancak siz yine de çiçekleri ona veriniz. Çünkü kendisi benim hocamdır.
Şeyhim Akşemseddin Hazretleri İle Beraber Yaptığım Zikrin Lezzetine Dünyaları Bile Değişmem. Eğer Şeyhim İzin Verseydi Zikir Yolunu Tercih Eder, Saltanatı Terk Ederdim.
Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, işte size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz.
Allah beni bu şehrin halkının müttefiki olarak bu zamana kadar sakladı. Biz bu şehrin düşmanlarına galip geldik ve onların vatanlarını aldık. Burayı Makedonyalılar Taselyalılar ve Moralılar almışlardı. Biz bunların bizlere karşı kötü davranışlarının intikamını yıllar geçmesine rağmen torunlarından aldık.