Facebook Etiketlemeyi Engelleme

mahir Harbi Aktif Üye
Facebookta etiketlenmek istemiyorum, facebookta etiketlenmeyi engellemek istiyorum diyorsanız bu kısa yazımızda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Öncelikle tek seçeneğiniz olduğunu belirtmeliyiz. Eskiden hiç kimse etiketlemesin olarak ayarlayabiliyorduk ama facebook bu seçeneği daha da esnek hale getirdi. Etiketlenmeden önce onayınızı istiyor ve hangi paylaşımlarda adınızın görünmesini seçebiliyorsunuz.

Hadi gelin bu yöntemi sizlere anlatalım. Facebook'a giriş yapıyoruz, sağ üst köşedeki kilit seçeneğinin yanındaki aşağı ok tuşuna basıyoruz.

facebook-etiketlemeyi-engelleme.png

Açılan menüden "Ayarlar" seçeneğini seçiyoruz. Ayarlar sayfasından "Zaman Tüneli ve Etiketleme" kısmına gidiyoruz.

Bu kısma geldiğimizde resimde görüldüğü gibi "Zaman tünelime kimler bir şey ekleyebilir?" ayarının içinde bulunan "Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler zaman tünelinde görünmeden önce onayına sunulsun mu?" seçeneğini Açık olarak ayarlıyoruz. Böylece birisi Facebook'ta bir paylaşımında sizin adınızı geçirdiğinde sizin onayınız istenecek.
facebook-etiketlemeyi-engelleme-1.png

Bir diğer ayarlamamız gereken seçenek ise "İnsanların eklediği etiketleri ve etiketleme önerilerini nasıl yönetebilirim?" ayarları altındaki "İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler Facebook'ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu?" seçeneği. Bu seçeneği de Açık olarak ayarlamamız gerek. Böylece birisi sizi bir fotoğrafa etiketlediğinde sizin bunu onaylamanız gerekecek.
facebook-etiketlemeyi-engelleme-2.png

Tüm ayarları yaptığımızda ve birisi bizi etiketlediğinde yukarıdaki gibi şöyle bir onay sistemi geliyor.
facebook-etiketlemeyi-engelleme-3.png

facebook-etiketlemeyi-engelleme-4.png

facebook-etiketlemeyi-engelleme-5.png

Şayet bir arkadaşınız sizi sürekli bir şeylere etiketleyip duruyorsa ve bunu engellemek istiyorsanız önce yukarıdaki gibi etiketi kaldırın sonra "Bunun Facebook'ta gözükmesini istemiyorum" diyerek durumu facebook moderatörlerine bildirebilirsiniz. Ya da bunu alışkanlık edinen arkadaşınızdan bir daha etiketlememesini rica edebilir veyahut tamamen arkadaşlıktan silip, o kişiyi engelleyebilirsiniz.