Eyfel Kulesi ne amaçla yapılmıştır

deep Harbi Aktif Üye
Fransa denince akla ilk gelen figür Eyfel Kulesi'dir. Peki Eyfel Kulesi niçin yapıldı? Neden bu kadar ihtişamlı ve maaliyetli bir mimari yapılma ihtiyacı hissedildi?

1887 ve 1889 yılları arasında gerçekleştirilen Fransız Devrimi'nin yüzüncü yılı anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır.

Eyfel Kulesi Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Kule adını kulenin tasarımını yapan mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den almıştır. Paris'in ve dolayısıyla Fransa'nın turitsleri cezbeden en gözde mekânı Eyfel Kulesi'dir.

Eyfel Kulesi'nin inşasında üç bin işçi çalışmıştır. İşçiler 26 ay çalışmış ve 18 bin demir parça 2,5 milyon perçinle birbirine tutturulmuştur. İnşaat sürerken hiç bir işçi ölmemiştir, bu da o dönemin şartları ele alındığında büyük bir başarıdır.

Yüksekliği 300 metre kadar olan kulenin üzerindeki televizyon ve radyo vericileri kulenin uzunluğunu 27 metre daha uzatmaktadır. Çelik yerine demirden inşa edildiği için sürekli bakımı gereken kule yedi senede bir 60 bin ton boya ile boyanır.

Eyfel Kulesi 200 bin metre karelik bir alanda bulunur. Her yıl 6 milyon kadar turist Eyfel Kulesi’ni görmek ve kuleye çıkıp muhteşem Paris manzarasını temaşa etmek için Paris’e gidiyor.

eyfel-kulesi.jpg

Eyfel Kulesi'nin İnşa Aşamasını Gösteren Resim
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
39B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
LAL
Üst