Evlilik aşkı öldürür mü

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Evlilik aşkı öldürüyor mu?

Bu laf kılışe bir laftır, nedir o? Evlilik aşkı öldürür işte yazar İklim Öz bize bununla ilgili güzel bir yazı yazmış.

“Kadınlar Neden Evlenir?” ve “Erkekler Neden Evlenir?” kitaplarıyla büyük ilgi gören psikolog-yazar İlkim Öz, yeni kitabında evliliğin aşkı öldürüp öldürmediğini sorguluyor.

Danışanlarının sorunlarından yola çıkarak bu sorunu masaya yatıran Öz’ün, “Evlilik Aşkı Öldürür Mü?” adlı kitabı okurla buluştu. Kadın-erkek ilişkileri, çocukların sorunları, eşler arasındaki uyumsuzluk, evlilik problemleri gibi konuları kitaplarında işleyen İlkim Öz, yeni eserinde insanoğlunun binlerce yıldır dile getirdiği soruya yanıt arıyor. Öz’ün 15. kitabında, büyük bir aşkla evlenen çiftlerin günün birinde “kanlı bıçaklı düşmanlar” ya da “birbirini tanımayan yabancılar” gibi olmasının arkasındaki nedenler masaya yatırılıyor.

“EVLİLİK, BAZI İNSANLARIN AŞKINI ÖLDÜREMİYOR”

İlkim Öz, daha önceki kitaplarında ele aldığı evlilik sorunlarını bu kitabında da etraflıca işlediğini söyledi. Kendisine gelen danışanlarının evliliklerinde yaşanan sorunlardan yola çıkarak bu kitabı kaleme aldığını anlatan Öz, “Ne oluyor da, birbiri için bir zamanlar çılgına dönen çiftler zamanla kedi köpek gibi kavga etmeye başlıyor? El ele, diz dize, göz göze başlayan aşklar neden evlendikten sonra aynı sihrini koruyamıyor?” dedi.

Aşkın “yeni doğmuş bir bebek gibi saf ve temiz” iken bazen çirkinleştirildiğini ve sonunda öldüğünü belirten Öz, “Aşk ölüyor ve cenazesi onu doğuranlar tarafından acımasızca kaldırılıyor” sözleriyle, aşkın kimi evliliklerde düştüğü durumu anlattı. Öz, kitabını şöyle özetledi:

“Birbirlerinin tırnağına zarar gelmemesi için canlarını bile vereceklerini söyleyen sevgililer, nasıl oluyor da, gün geliyor evlilikte birbirlerine ağızlara alınmayacak hakaretler, küfürler edebiliyorlar ve hatta birbirlerini tartaklayıp, el kaldırabiliyorlar? Olağanüstü güzelliklere sahip bu duygu, yani aşk, evlilikte ne oluyor da yitip gidiveriyor? Bu soruların yanıtı eşler arasındaki ilişkiye bağlı... Uzun yıllardır çok sayıda kişi bana evlilik sorunlarıyla geliyor. Büyük aşklarla evlenmiş insanlar bir süre sonra aşkı yitiriyor. Ancak evliliğin öldürdüğü aşklar olduğu gibi, bazı insanların arasındaki aşkı da evlilik öldüremiyor. İnsanların evlendikten sonra aşka zaman ayırmaması, aşkın katilidir. Kitabımda bu konuları ele alarak evlilik sorunları üzerinde duruyorum.”

AŞKIN ÖMRÜ KAÇ YIL?

Aşkın ömrünün kaç yıl olduğu konusunda ortaya pek çok fikir atıldığını da anımsatan İlkim Öz, “Aşkın ömrü 3 yıldır, aşkın ömrü 5 yıldır gibi fikirler sık sık ortaya atılıyor. Evliliğin kritik yılları hiç şüphesiz var. Ama ömrünü uzatmak da çiftlere bağlı” sözleriyle bu konudaki görüşünü dile getirdi.

Bazı insanların da aşık olduğu halde “aşkı gönlünce yaşamadığını” ifade eden İlkim Öz, “Kimi zaman mantık evlilikleri aşk evliliklerine de dönüşebiliyor. Bazen de herkesin imrendiği aşk evlilikleri bitebiliyor. Bütün bunları kitabımda bulabileceksiniz” dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst