Evde Göz Testi

mahir Harbi Aktif Üye
Göz testi, Evde Göz Testi yap

Bu alıştırma; kendinizin, arkadaşlarınızın, ailenizdeki bireylerin görmesini nasıl test edeceğinizi size anlatmaktadır. Bir göz doktoru tarafından yapılan tam bir muayenenin yerine geçmez fakat bu testler muayene gerektiren bir göz probleminiz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Birçok göz hastalığı hemen saptanıp tedavi edilirse iyileştirilebilir. Muayene hastalığı önleyebilir.

Test için ne gerekli ?

- Gözünüzü kapatacak birşey
- Test eşelini duvara asacak bir yapıştırıcı veya çivi
- Makas
- Sonuçları yazmak için kalem
- Cetvel
- Bir el lambası
- En az 3 metre uzunluğunda iyi aydınlanmış bir oda

Test Alanı Nasıl Hazırlanır

1. Pencere olmayan bir duvardan 3 metre uzaklığa bir sandalye yerleştirin.
2. Çocuk veya erişkin eşelini broşürden kesin ve oturduğunuzda göz seviyesine gelecek şekilde duvara asın.
3. Broşürden E yi ve göz kapatıcıyı keserek alın.

goztesti.png


Çocuğun Test Edilmesi (3 yaşında veya daha büyük)

Çocuğa bir gösterme oyunu oynayacağınızı anlatın. Öğretmek için alıştırma E'sini dört yöne çevirerek çocuğa nasıl göstereceğini anlatın. Çocuk öğrenene kadar alıştırma E'sini görebileceği mesafeden tutun. Çocuğu 3 metre uzaklıktaki sandalyeye oturtun ve herhangi bir basınç yapmadan bir gözünü kapatıcı ile kapayın.
Çocuğun bu gözü bakmasına izin vermeyin. Eşel iyi aydınlanmıyorsa el lambası ile aydınlatın. En büyük E ile
göstermeye başlayın. Çocuk doğru gösterdiğinde onu överek ödüllendirin. Çocuğun görebildiği en küçük harfin numarasını yazın. Testi diğer gözü kapatarak tekrarlayın. Çocuk sıkıldı ise testi başka bir zaman tekrarlayın.

Erişkin veya daha büyük çocukta ölçüm: 3 metre mesafede erişkin eşelini yerleştirin. Bir gözü kapatarak ölçüm yapın. Uzak için kullanılan gözlük varsa test sırasında bunu takın. Test ettiğiniz kişi harfleri okurken el lambası ile eşeli aydınlatın. Okuyabildiği en küçük harf sırasını not edin.

Sonucun Yorumlanması:
Çocuk 3-4 yaşlarında 20/40 sırasını, 5 yaşında 20/30 sırasını görebilmelidir. Çocuk tekrarlanan ölçümlerde görmesi gereken sırayı görmüyor veya bir gözüyle diğerinden daha az görüyorsa bir sorun olabilir.

Erişkin biri 20/20 sırasını düzgün olarak görebilmelidir. Sonuçlar normal değilse göz muayenesi için doktorunuzdan randevu almalısınız.

Bulanık görme, kırmızılık, çift görme, gözlerde kayma, ağrı, şişlik veya aniden göz önünde benekler uçuşması durumunda göz muayenesine gitmeniz yerinde olur. 35 yaşından büyüklerde periyodik olarak glokom için test önerilmektedir.

Erişkinler İçin Amsler:
Düz çizgilerden oluşan bu kart merkezi görmenizdeki bozukluğu saptamaya yarar. Bu bozukluk makula dejenerasyonun belirtisi olabilir. Makula dejeneresansının en sık tipi içim günümüzde henüz etkin tedavi olmasa da daha az sık olan tipinde laser kullanılabilmektedir. Laser tedaviainin başarısı erken mudahaleye dayanır.

Sonuç
Evde uygulanabilen göz testi, göz bozukluklarının erken tanı ve tedavisini sağlar ancak bir göz doktorunun yapacağı göz muayenesinin yerini alamaz. Test saklayır ve periyodik olarak tekrarlanır. Görmenizde bir değişiklik olduğunda göz doktorunuza haber verin. Gözlerinizde veya görmenizde bir probleminiz varsa bu testi ne kadar iyi yaptığınıza bakmadan göz doktorunuza başvurmalısınız.

Gözlerinizi koruyunuz, onların en iyi bakıma ihtiyaçlarını unutmayınız.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst