Erken menopoz kalp krizi riskini artırıyor

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Erken menopoz kalp krizi riskini artırıyor
Eskişehir (AA)- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kalp Damar Hastalıklarını Önleme Projesi Türkiye Koordinatörü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (ESOGÜ) Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, erken menopoza giren kadınlarda kalp krizi olasılığının belirgin oranda arttığını söyledi.
Prof. Dr. Görenek, kalp kaslarını besleyen damarların ani olarak tıkanmasının kalp krizine neden olduğunu belirtti.
Özellikle yaşlı, şeker hastası, sigara içen, kan yağları yüksek ve ailesinde kalp hastalığı bulunan erkeklerde kalp krizi gelişme olasılığının yüksek olduğunu anlatan Prof. Dr. Görenek, ”Son yıllarda ayakta beslenmenin yaygınlaşması ve artan sigara kullanımı nedeniyle kalp krizi sadece yaşlı erkeklerin değil, gençlerin ve kadınların da en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi. Kadınlar belli bir yaşa kadar, adet gördükleri dönemde östrojen gibi hormonların koruyucu etkisiyle daha az kalp krizine yakalanırlar.
Ancak, menopozla bu risk çok belirgin bir şekilde artar ve erkekleri kısa sürede yakalarlar” diye konuştu. Prof. Dr. Görenek, erken yaşlarda yumurtalıkları alınan bayanlarda ileri yaşlarda menopoza girenlere göre kalp hastalığı riskinin çok daha fazla olduğuna dikkati çekerek, ”Bu yüzden menopozdan sonra
kadınlar kalp sağlıklarına daha fazla önem vermeli” dedi.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst