Entomoloji Nedir

deep Harbi Aktif Üye
Entomoloji Nedir, Entomoloji Ne Demek

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalı.
Bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.
Hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı olan Insecta, 700 bini aşkın bilinen türün yanı sıra, en az o kadar tanımlanmamış böcek türünü kapsar. Böylesine zengin bir tür çeşitliliği gösteren böcekler doğal olarak insan yaşamında öbür hayvanlardan çok daha büyük bir önem taşır.

Biyolojinin diğer alanları gibi entomoloji de birçok alt dala (sistematik entomoloji, ekoloji, etoloji, fizyoloji v.b) ayrılmıştır. Bu alt dalların çoğunda hem uygulamalı, hem de salt araştırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Uygulamalı entomoloji çalışmaları böcekleri zararları ve yararları açısından incelerken, kuramsal araştırmaların amacı tüm böceklere ilişkin temel bilgileri toplamaktadır. Uygulamalı entomoloji, tarla ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile ormancılık gibi alanlarla yakından ilişkilidir.

Bugün çağdaş entomoloji çalışmalarının odak noktası hala taksonominin tanımlama evresindedir ve Lepidoptera (pulkanatlılar) takımından kelebekler ve güveler gibi en iyi incelenmiş gruplarda bile sürekli yeni türler tanımlanmaktadır. Larva erişkin biçimleri birbirinden çok farklı olan tümbaşkalaşmalı böceklerin erişkinleri dışında, böceklerin yaşam evrelerini tanımlamak genellikle son derece güçtür.

Adli entomoloji ya da medikokriminal entomoloji: adli tıbba yardımcı olan ya da onun yetersiz kaldığı durumlarda, ceset üzerinde bulunan böcek ve diğer eklembacaklıların ergin ve larvalarından, maktülün ("cesedin") ölüm zamanını doğruya yakınlıkta ya da yaklaşık olarak tahmin etmeye çalışan bir bilim dalıdır.
Veterinerlik entomolojisi ya da araknoentomoloji: Böcekler sınıfının Phthiraptera, Siphonaptera, Heteroptera ve Diptera takımlarından böceklerin, Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının Acari alt sınıfından iki takımda (Acariformes ve Parasitiformes) toplanan Uyuz böceği, kene ve akarların ve kabuklular (Crustacea) filumundan hayvan sağlığını tehdit eden eklembacaklıları inceler. Veterinerlik parazitolojisi içinde bir alt bölümdür.
Etnoentomoloji: Böceklerin halk üzerindeki etkilerini konu edinir.

Türkiye entomologları
Abdulgafur Acatay
Bekir Alkan
Hasan Sungur Civelek
Ali Demirsoy
Zeliha Düzgüneş
Ayla Kalkandelen
Tevfik Karabağ
Niyazi Lodos
Feyzi Önder

Vikipedi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
1B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
32B
Misafir
M
Üst