'En doğru kararı vereceğiz'

xisyankarx !!!.isyankar.!!!
'En doğru kararı vereceğiz'
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), hafta içinde İstanbul'da düzenlenen Lig Kurulu toplantısına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Beko Basketbol Ligi'nde 2007-2008 normal sezonun müsabakalarının tamamlanmasının ardından federasyon yetkililerinin, Beko Basketbol Ligi kulüp temsilcileri ile 30 Nisan Çarşamba günü Hyatt Regency Otel'de gerçekleştirilen Lig Kurulu toplantısında bir araya geldiği vurgulandı.

TBF Başkanı Turgay Demirel başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, son dönemde basketbol kamuoyunda sıkça gündeme getirilen Beko Basketbol Ligi'nin gelecek sezon 18 takımla oynanmasıyla sezon sonunda çıkılacak Beko Basketbol Ligi TV Yayın Hakları İhalesi konularının ana gündem maddeleri olarak görüşüldüğü açıklandı.

2007-2008 sezonunda Beko Basketbol Ligi'nde yer alan tüm kulüplerin eksiksiz olarak hazır bulunduğu ve üst düzeyde katılım gösterdiği toplantıya ayrıca, TBF Asbaşkanı İmran Işıldar, TBF Disiplin Kurulu Başkanı Akın Süel, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy, TBF Disiplin Kurulu Başkan Vekili Feridun Öztop ile Lig Koordinatörleri Ayhan Özgümüş ve Murat Tümer'in de katıldığı kaydedildi.

Bu sezona ilişkin istatistiki verilerin elektronik bir sunumla kulüplerle paylaşıldığı ve sponsorluk ile TV yayın gelirlerinin paylaşımları ile ilgili olarak bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda görüşülen konular arasında play-off maç programının belirlenmesi ve gelir arttırmaya yönelik olarak sürdürülen sponsorluk ve reklam çalışmalarının da yer aldığı duyuruldu.

-BEKO BASKETBOL LİGİ'NİN 18 TAKIMLA OYNANMASI-

Yeni sezonda Beko Basketbol Ligi'nin 18 takımla oynanması hususunda bir kısım kulüplerden gelen talepler çerçevesinde konu hakkında kulüplere tek tek söz verildiği, bir kısım kulübün tarafsız kalırken, bir kısım kulübün takım sayısının artışı için henüz erken olduğunu belirttiği, bir kısım kulübün de takım sayısının artması yönünde görüş bildirdiğinin gözlemlendiği aktarıldı.

TBF Başkanı Demirel'in, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şu görüşleri aktırdığı bildirildi:

''Bundan 4 yıl önce kulüplerle birlikte, ligdeki takım sayısının kademeli olarak önce 16'ya, ardından ise kalite ve rekabet düzeyinin arzulanan seviyeye ulaşması ile birlikte 18'e yükseltilmesi adına bir prensip kararı almıştık. Bu karar doğrultusunda 2005-2006 sezonundan itibaren 16 takım ile oynanmaya başlanan Beko Basketbol Ligi'nin gelecek sezondan itibaren 18 takım ile oynanması konusu, hepimizin bildiği üzere bir süredir basın organlarında yer bulmakta ve basketbol kamuoyunun gündemini meşgul etmekteydi.

Fevkalade zevkli, heyecanlı ve çekişmeli geçen 2007-2008 sezonu da bu fikrin basketbol çevrelerinde yankı bulmasını sağladı. 2007-2008 sezonunun programlandığı gibi bitirilmesi ve tescilini müteakiben bu konunun ancak 2008-2009 statüsü içinde değerlendirilmesinin hukuken mümkün olduğu gerçeğinden hareketle ve de daha önce alınmış olan söz konusu karar gereği, içinde bulunduğumuz dönemin zamanlama anlamında 18 takımlı lige geçiş için uygun olup olmadığını tartışmak ve bu geçişin avantaj ve dezavantajlarını masaya yatırmak adına kulüplerimizin görüşlerini almak istedik.

Yaptığımız toplantı neticesinde konunun, basketbolun geleceği açısından ve hukuksal kurallar çerçevesinde Federasyon Yönetim Kurulumuzda görüşülüp değerlendirilmesi kararlaştırıldı. TBF olarak bu hususta basketbolumuz için en iyi ve en doğru kararı almak için çaba sarf edeceğiz.''

-BEKO BASKETBOL LİGİ'NİN TV YAYIN HAKLARI İHALESİ-

Beko Basketbol Ligi'nin TV yayın hakları sahibi olan NTV ile TBF arasında 3 yıldır süren anlaşmanın 2007-2008 sezonu sonunda sona ereceğini hatırlatan federasyon başkanı Demirel, Mayıs ayı içerisinde TBF'nin yeni bir yayın hakları ihalesi açacağını belirtti.

Yayıncı kuruluş ile 3 yıldır sürdürülen birlikteliğin Türk basketboluna ve Beko Basketbol Ligi'ne önemli katma değerler sağladığının altını çizen Demirel, kulüplerin TV yayınları konusunda geçmiş dönem değerlendirmelerini ve gelecek döneme ilişkin görüşlerini dinledikten sonra şunları kaydetti:

''Mevcut yayıncımız ile yapmış olduğumuz 3 yıllık anlaşmanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Maç yayın sayılarının artırılması ve özellikle de Anadolu takımlarımızın ev sahipliği yaptığı maçlardan daha çok canlı yayın yapılması öncelikli hedeflerimiz arasında. Anlaşmanın sona erecek olması nedeniyle Mayıs ayı içerisinde yeni bir ihale süreci başlatacağız ve teklifleri alacağız. İlgili arkadaşlarımız bu konuda kapsamlı bir çalışma içerisindeler.

Yeni dönemde amacımız kulüplerimize ve ligimize ciddi bir mali kaynak yaratmak olduğu kadar, günümüzün yüksek kalite ve teknoloji standartlarında yayın yapma becerisine sahip ve Beko Basketbol Ligi yayınlarını tüm yurtta mümkün olan en çok sayıdaki insanımıza ulaştıracak yayıncı(lar) ile yola devam etmektir.''
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
28B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
58B
Üst