Ekvator nedir?

Ömer
Yönetici
Ekvator nedir? Ekvator ne demek?
ekvator.jpg
Yerküreyi, kuzey ve güney yarım küre olmak üzere iki eşit kısıma ayıran hayali dairesel hat. Ekvator sıfır derece enlem çizgisi olarak kabul edilir. Yeryüzündeki bir noktanın belirlenmesinde kullanılan koordinat sisteminin bir parçasıdır. Ekvator çizgisinin uzunluğu 40.076 kilometredir.

Ekvatora paralel olarak çizildiği varsayılan hayali çemberlere "paralel" denir. Ekvator aynı zamanda başlangıç paralelidir ve en büyük paralel dairesidir. 90 adet kuzeyinde, 90 adet güneyinde olmak üzere, toplam 180 paralel dairesi bulunur. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe paralellerin boyları kısalır. Buna karşılık paralel numaraları büyür. İki paralel arası uzaklığa "bir enlem derecesi" denir.

Güneş ışınları yaklaşık olarak 21 Mart ve 23 Eylülde ekvatora dik açı ile gelir. Bu duruma "ekinoks" adı verilir. Ekvator dünyanın çizgisel hızının en fazla, yer çekiminin en az olduğu yerdir. Üzerinde gece ve gündüz süreleri her zaman eşittir.

Ekvator üzerinde meridyenlerin birbirlerine uzaklığı eşit ve 111 kilometredir. Her meridyen arası dört dakikadır. Nerede olursa olsun, Güneş ışınları bir meridyenden diğer meridyene aynı anda geçerler.

Ekvator çemberinin iki yanında Amazon ve Kongo çanaklarında, Gine Körfezi'ne yakın alanlarda, Endonezya Adaları'nın dağınık olmayan bölgelerinde sıcaklık ve nem oranı yıl boyunca yüksektir. Bol yağmur, sürekli yüksek sıcaklık şeklinde kendini gösteren bu iklime "ekvator iklimi" denir. Atlas Okyanusu'nun alçak enlemlerinde batıya yönelmiş alize rüzgarının etkisi altındaki akıntılara ise "Kuzey ve Güney Ekvator akıntıları" denir.

Bu yazı harbiforum.net için özel olarak yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst