Eğitimde medya ve interneti doğru kullanma

agent force Harbi Aktif Üye
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı proje; eğitimden geçecek anne baba ve öğretmenlerin internetle medya kullanımında çocuğu doğru yönlendirmesi hedefleniyor.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, televizyon, bilgisayar ve internetin çocuklar üzerinde bağımlılık yapıcı etkilerini yok etmeyi amaçlayan projede temel amacın, bu medya organlarını eğitime faydalı birer materyal olarak eğitimin birer parçası haline getirmek olduğu belirtildi.
Proje kapsamında 1500 sınıf öğretmeninin, projenin amaçları doğrultusunda eğitim alacağı kaydedilen açıklamada, bu konuda hazırlanan el kitabının ise okullara ücretsiz dağıtılacağı vurgulandı.

Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da gelişen teknoloji ile birlikte internet ve kitle iletişim araçlarının kullanımının giderek arttığını, bilinçli kullanımın da her geçen gün aynı oranda önem kazandığını bildirdi. Gerek yazılı ve görsel medya gerekse internet kullanımında kalitenin artırılması açısından sürekli bilgilendirme ve bilinçlendirme sağlamanın öncelikli hedefleri arasında yer alması gerektiğini ifade eden Gülay, şunları kaydetti:
"Bu hedef doğrultusunda hem yazılı ve görsel medyanın hem de internetin kontrollü, uygun sınırlandırmalarla kullanımının sağlanması gerekmektedir. Velilerimiz ve öğrencilerimiz arasında sağlıklı iletişim becerilerini geliştirmek çalışmalarımızın temelini oluşturmalıdır.
Kitle iletişim araçlarının kolay ulaşılabilir olması, bireyden topluma kadar her alanda etkili olabilen çeşitli yayınların evimizin içine kadar girebiliyor olması, sadece yetişkinlerin değil, çocukların da bu yayınlardan etkilenmelerine neden olmaktadır.
Şüphesiz internet çocuklarımızın ve gençlerimizin istedikleri anda, istedikleri konuda her türlü bilgiye ulaşmalarını sağlaması açısından gereklidir. Ancak çocuklarımız yazılı ve görsel medya ile internet karşısında etkiye en açık, en hassas grubu oluşturmaktadır. Çocuklar, yazılı ve görsel medya ile internette sunulan bilgiyi seçmeden ve bilinçsizce doğrudan almakta ve o oranda da olumsuz yönde etkilenmektedirler. Çocuk kendini medyada keşfedip, dünyayı yazılı ve görsel medya ve internetten öğrenmekte ve doğru yanlış değerlendirmesi yapamadığı içinde bu yayınlardan çok etkilenmektedir."

Ailelerin, var olan gerçeklik ile medyada sunulan gerçeklik arasındaki farkı ne kadar erken yaşta çocuklarına öğretip sorumluluk kazandırırlarsa, medyanın çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkilerini de o ölçüde aza indireceklerine işaret eden Gülay, "Tüm okullarımızda bizlere emanet edilen ve yarınlarımızın güvencesi olan sevgili çocuklarımızın, gençlerimizin, internet ve medyayı amaçları doğrultusunda etkin bir biçimde, kullanmalarını sağlamamız gerekmektedir" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Gülay, tüm anne ve babaları da çocukların bilinçli birer medya okur yazarı olabilmeleri için projeye destek vermeye çağırdı.

Son düzenleme moderatör tarafından: