Edisonun Fiziksel Özellikleri ve Çocukluk Yılları

deep Harbi Aktif Üye
Edisonun Fiziksel Özellikleri, Edisonun Çocukluk Yılları

Thomas Edison 11 Şubat 1847′de Amerika'nın Ohio kentinde doğdu. Edison Alman - İngiliz asıllı ve Hollanda göçmeni koltukçu bir babanın ve İskoç asıllı eski bir Öğretmen olan annenin son ve yedinci çocuklarıydı. Son yüz yılın en büyük bilim adamlarından biri olan Edison'un binlerce icadı bulunmaktadır. Thomas'ın daha okula başlamadan önce sorular sorarak bazı şeyleri kendi kendine keşfederek bilgi edinişi dikkat çekerdi.

Ailesi Edison yedi yaşındayken babasının işi bozulunca Mich Port Huron'a göç etmek zorunda kalmışlardı. Buradaki ilkokul öğretmeninin okuyamayacak kadar aptal demesiyle okula başladıktan 3 ay sonra okuldan atıldı öğrenimine annesinin yardımıyla evden devam etmek zorunda kaldı. Eline ilk kez bir fizik kitabı verildiğinde henüz 9 yaşındaydı. Bitmek bilmeyen bir tutkuyla kitabı bitirene kadar elinden bırakmadı ve içindeki tüm deneyleri de başarılı olana kadar kendisi yaptı. Bir yıl sonra ise evlerinin bodrumuna bir laboratuar kurmuştu. Laboratuarına gerekli araç ve gereci sağlamak için12 yaşında tren yollarında gazete satmaya başladı. Trenin çalışmaya ara verdiği saatlerde ise kütüphanede çeşitli fizik kitapları okuyarak zamanın geçmesini bekliyordu.

Onbeş yaşına gelince kendi kazandığı tüm parayı bir baskı makinesine yatırdı ve demiryolu işçileri için Weekly Herald adlı bir gazete çıkardı. Bu gazetenin yazılarını kendisi trende yazıyor ve evde basıyordu. Ancak bir gün hareket halindeki bir vagona atlarken bir tren memuru tarafından yakalandı. Memur kulağını o kadar çekti ki günlerce kulak ağrısından kıvranmak zorunda kaldı. Ancak bu olay sonradan daha da ilerleyen sağırlığının başlangıcı oldu.

Onaltı yaşındayken bir istas yon memurunun oğlunu boğulmaktan kurtardı; buna karşılık memur da ona telgraf kullanmasını öğretti. İyi bir telgrafçı ol du. 1864′de tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve bunun sayesinde bir çok telgraf şebekesi şirketinin mühendisliğini yaptı. Tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini kırk bin dolara sattı ve zenginleşti bu başarısı Edison isminin duyulmasını sağladı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
32B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst