Düşünce Bozuklukları ve Düşüncenin Etkileri

SüKuN Harbi Aktif Üye
Sorun şu; hayal mekanizmam bozuk,düşünce dünyam kendi iradem dışında oluşuyor.

Meselenin detayı; normalde insanlar istedikleri şeyi hayal edebilirler,eskiden bende de bir sorun yoktu.Ancak 5 yıldır devam eden ağır psikiyatri (işkence) hastalıklarından bu yana artık hayal dünyam kontrolümden çıkmış durumda.Mesela günlük yaşamda,herkes tarafından kötü damgalanmış (gerçekte de öyle),dejenere,iğrenç insanlarla ilgili bir düşünceye girdiğimde onlarla ilgili en ufak bir sorun yaşamıyorum.Hatta hayalimde çok iyi görünüyorlar.Fakat gerçekten temiz,dürüst ve değer verdiğim insanlar ile ilgili bir düşünce sonucu hayal kurmam gerektiğinde o güzel insanlara hayalimde olmadık işkence ve şiddet şekilleri oluşuyor.Yani iyi bir insan hayalimde benim iradem dışında feci şekillerde işkence altında iken görünüyor.Bu da beni oldukça rahatsız ediyor ve bu lanetten o kadar bıktım ki.İşin başka garip kısmı da bu iğrenç insanlardan ne kadar kaçsam da gelip beni mutlaka buluyorlar.Karşıma neredeyse düzgün,temiz insan çıkmaz oldu.Bu insanların pisliğini zaman geçtikten sonra anlayabiliyorum neticede alınlarında yazmıyor.

Artık bu hayatın iyilik değil de kötülük üzerine kurulduğuna inanmaya başlıyorum istemeden.

Düşüncede ve Hayalimde Oluşan Şiddet Görüntüleri:

En çokta geceleyin yatarken oluşuyor ve ukularımdan saatler çalıyor bu hastalık.Buna hastalık ta denmez,çünkü bir sistematiği var.Adeta lanet bir pislik benimle uğraşıyor.Hastalık dediğin kara düzen olur.
=>Birisini iyi gözle görüp,onun hakkında hep iyi hayaller kurarsam o kişinin gerçekte yaşantısı da düzeliyor.Birisini sürekli kötü hayal edersem o kişinin günlük yaşamında hayatı kötü şekilde etkilenmeye başlıyor!
Bu lanet hastalıktan kaçmaktan bıktım çünkü ben kötü şeyleri ve kötülüğü asla tasvip etmeyen bir yapıya sahibim.Başkaları hakkında kötü şeyler düşünmeyi asla tasvip etmiyorum.Hem bana ne.Fakat gelin görünki ilgili kişiler hakkında bu kötü düşüncelere girmezsem,bu defa benim tamamen iradem dışında,zorla hayalimde sevdiğim ve değer verdiğim kişilere şiddet ve işkence yapılıyor hayalimde.Gerçek bir tehdit ve şantaj var.Ben eğer ilgili kişilere (değer verdiğim kişiler haricindekiler) şiddet içerikli hayaller kurarsam,değer verdiğim kişilere artık şiddet içerikli hayaller oluşmuyor.Yani iyi insanlara oluşan şiddet içerikli hayallerden kurtulmak için bi takım insanlara kötü hayaller kurmam gerekiyor.Fakat ben ne iyiye ne de kötüye bu denli şiddet içeren hayallerin kafamda zorla oluşmasından aşırı derecede rahatsız oluyorum.Bu lanetten kurtulmak için bir çok şey denedim.Doktoruma anlattım,yeşil reçeteli ilaçlar kullandım,istirahatler vs..Artık bıktım.Gücüm de kalmadı.

Şiddet içerikli hayalde neler oluyor: Hastalığın yoğun dönemlerinde bu şiddet hayalleri kendim için oluşuyordu.Kendimi bu anlatacağım şiddet ve işkence metodlarının içinde iken görüyordum.Bir insanı (veya kendimi) büyük demir çarklar,hızarlar feci şekilde doğruyor.O kişi feryad figan halinde,çok kötü bir görüntüsü hayalimde oluşuyor.Çok güçlü bir cehennem ateşinde feci şekilde yandığı görünüyor.Midenin kaldıramayacağı kadar pislikte haşereler tarafından tüm vücudunun sarıldığı canlanıyor.Dar bir mezarda bir insan ölmeden yıllarca yaşıyor,ölemiyor ve o acıyı acı bir şekilde yaşıyor.Bir insanın kafası kamyon tekerinin arasında sıkışmış,kafası betonun sivri köşesine sürtülüyor,asfalta sürtülerek acı çekme görüntüleri.....tam bir korku filmi gibi ama hepsi hayalimde oluşuyor.Daha önceleri hep kendimi bu işkenceleri çekerken görürdüm.Şimdiler de ise başkaları için zorla oluşuyor kafamda.Her gece yıllardır bu kahrolası hastalık beni yiyip bitirirken ukularımdan saatler çalıyor.

Arkadaşlar bu anlattıklarım benim 5 yıldır yaşadığım ağır psikiyatri hastalığında çektiğim gerçekten binlerce işkence ve sıkıntılardan yalnızca bir tanesinin özet olarak açıklamasıdır.İnanın ki 5 yılım,23-29 yaş arası,gençliğim,sağlığım,hayatım hep bu lanetleri çekmekle geçti.Kaç defa hastaneye gittiğimi,kaç gün yattığımı,kaç torba ilaç içtiğimi inanın hatırlamıyorum.Şu günlerde epeyce rahatlama var ama eski günlere göre,diğer insanlara göre hala bir yığın zulüm var.
Ağır psikiyatri hastalığı,benim çektiğim,başka hiç kimsede bu denlisine rastalamadığım bu lanet hastalık,aslında dünya şartlarında bir insana açıktan bu kadar işkence yapılamayacağı için gizli kapaklı perde arkası sahtekarlığı olarak bir psikiyatri hastalığının içine gömüldü belki de. Guantanamo da bu kadarının yapıldığını sanmıyorum.İnsana (bana) dünyada iken yapılan bu gerçek cehennemi ne bir kişi ne de bir hastalık yapabilir.Bu giden 5 işkence yılının bedelini ödemeye, bu laneti gönderen zihniyetin ne adaleti ne kişiliği ve nede gücü asla yetmeyecektir! Varlığa,korku altında yaşamaya,işkence çekmeye,daima hayatın en kötü yanları ile yaşamaya ve hatta insan olduğum güne (varolduğum gün) yazıklar olsun.Bu hikayenin tam olarak bittiği gün (yokoluş) en mutlu günümdür.

-OruMjack- Yeni Üye
merhaba dediklerinin aynısını sanırım bende yaşıyorum.her saniye düşünmekten artık insan yoruluyor pes ediyor.hatta kurtuldum sanıyorsun ama 2 sn geçmeden tekrar aklına geliyor.uykuya yatmadan önce daha fazla düşünüyor.ama uyandıktan sonra rahatlık oluyor dimi .mümkünse bi iletişme geçmek istiyorum...

aydinozdemir Yeni Üye
geçmiş olsun.. öncelikle eski bir konuyu hoplattıysam kusura bakmayın..

- yazdıkların birçok insanda değişik formlarda mevcut olan şeyler. ama hastalık derecesinde yaşayan insanlar daha az. bende de bu illet vardı.. geriye dönüp analiz ettiğimde ilk başlangıcı lise 1 in ortalarıydı ama hastalık derecesine lise 2 ortalarında ulaştı. ve üniversite 4 e kadar peşimi bırakmadı lanet olası. lise 1 i saymasam bile 7 yıl ediyor. 17-24 yaş arası..üniversite 2 den itibaren sönmeye başladı..işe başladığım sene minimuma indi ve şu anda yok denecek kadar az, tek tük eskiden kalan sahneler var beynimde sadece..arada bir selam verip gidiyorlar.
-başlangıç, alevlenme ve sönme dönemleri her insanda var ama süreler değişik..buna hastalık demek yanlış, rahatsızlık diyelim..hele ki ağır piskiyatrik tedavi gerektirecek bir rahatsızlık hiç değil. piskolojik destek ve bazı ilaçlar ile atlatılabilir. bu illete yakalanan 5 kişi tanıyorum ve kardeşimde de benzer ama daha şiddetli şekilde ortaya çıkıncaya kadar sadece bana özgü bir lanet olduğunu sanardım ve hep gizli tutardım. en şiddetlisi kardeşimde gördüğümdü..ve beni buraya ulaştıran da kardeşimdeki bu illetti. başta bu lanetin benden ona bulaştığı gibi saçma bir fikre kapılsam da araştırmalarım sonucu beni de zamanında kasıp kavuran bu illetle ilgili objektif bilgiler elde ettim.

-bir anda ortaya çıkmıyor. tek bir kötü olay sonucu gelişebildiği gibi uzun süreç içerisinde yaşanılan kötü şeyler de tetikleyici oluyor.zor bir çocukluk, babanın iflas etmesi, annenin beyin tümörüne yakalanması, bedendeki bir özür 4 tanıdığım farklı kişinin hikayesi.aynı illetin kardeşimde ortaya çıkmış olması genetiğin sonucu da olabilir aynı zor koşulları benzer zaman diliminde yaşamış olmamızdan da kaynaklanmış olabilir..ergenlik dönemindeki hormonal dengenin beyin üzerindeki etkisi de olabilir kişinin çok zeki oluşundan da kaynaklaıyor olabilir..
-lanet olası kurgular ve sahneler saniyenin kesirlerinde beyinde cereyan ediyor ve engelleyemiyorsunuz.. engellemeye çabaladıkça beynin senden intikam alırcasına daha fantastik ve daha şiddetli görüntüler üretmeye devam ediyor. bunu engellemek istiyim derken abuk subuk hareketler de gelişmeye başlıyor zamanla..buna da davranış bozukluğu diyorlar. halbu ki sahnenin arkasındaki sebebin ne derece tüyler ürpertici olduğunu kimse bilmiyor..zihinde cereyan eden, yanan insanlar, fırında yok edilen kötü insan cesetleri, rakamların intikamı vs vs insan beyninin hayalgücünün sınırsızlığı kadar türde düşünce bozuklukları mevcut bu yüzden benimkine pek değinmicem..

-ama özetle, bazı rakamların defterime yazılması veya akıma gelmesinin başıma uğursuz olaylar getireceği düşüncesiyle başlayıp, bu rakamları söyleyen yada yazanların, başıma gelen kötü olayların sebebi olması düşüncesiyle gelişen, sosyal çevremi mahvederek devam eden türde bir lanetti.kardeşimdeki ise kendisine sürekli işkence yapıldığı, hafıza silen ilaçlar verildiği, onu sürekli izleyen biri ile konuşmak zorunda olduğu ama bu kişinin gerçekte var olmadığını bildiği sahneler ile başlamış ve alevlenme süreci de 1 yıl sürmüş ki biz bir yılın ortalarında fark edip tedavi etmeye çalıştık.kardeşim de inşallah atlatmak üzere.

-size sadece özet geçtim ama şu kadarını söyliyim, bu illetin sebebini bir allah bilir, bu illetin çilesini de yaşayan en iyi bilir.sonuç ise, hayatının bir bölümünü mahvettikten uzun bir zaman sonra düzeldiği..saygılar...

Son düzenleme moderatör tarafından: