Dürüst Bir İnsan Olmanın Faydaları Hakkında Kompozisyon

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Dürüst Bir İnsan Olmanın Faydaları Hakkında Komposizyon

Dürüstlük; insanın söz ve davranışlarıyla, niyet ve inancında iyilikten ve güzellikten yana olmasıdır. Dürüstlük insan onurunun ve sağlıklı toplum yapısının vazgeçilmez şartlarından birisidir ve insanın kendisine verdiği sözü tutmasıdır.

Dürüst insan verdigi sözün arkasinda durur.Haksizlik yapmaz.Yalan ve riyadan uzak kalır.
Baskasının arkasından konuşmaz.Ezileni ezmez,ezdirmez.Dürüst insan kendinden çok şey başkalarından az şey bekler.Dürüst insan hakkını bilir ve savunur.Haksız olduğunda kendi aleyhine karar verebilen kişidir.

Dürüst olmanın uzun vadede neler kazandırabileceği ile ilgili kısa bir hikaye var:

Bir Zamanlar Çinde bir hükümdar tahtını oğullarına bırakmak yerine farklı birşey yapmak istemiş.Ülkesindeki bütün gençleri huzuruna çağırmış ve onlara şöyle seslenmiş: “Artık tahttan çekilmemin ve yerime yeni bir hükümdar seçmemin vakti geldi. Hükümdar olarak içinizden birisini seçeceğim.Bugün herbirinize bir tohum vereceğim. Tek bir tohum. Ama bu çok özel bir tohum. Hepinizin evlerinize dönüp o tohumu ekmenizi, sulamanızı ve bir yıl sonra tohumdan çıkan bitkiyle geri gelmenizi istiyorum. O zaman bana getireceğiniz bitkiler hakkında hüküm verip benden sonra tahta geçecek hükümdarı seçeceğim.” demiş.Bir yıl tamamlandığında, ülkenin gençleri yetiştirdikleri bitkileri, karar vermesi için hükümdarın huzuruna getirmişler. İçlerinden sadece Ling isminde birisi boş bir saksı ile gelmiş.Herkes yetişdirdiği bitkilerle övünürken Ling'le alay etmeye başlamışlar. Hükümdar sadece Ling'in boş saksısını olduğunu görünce şöyle bir açıklama yapmış.“Bir yıl önce herbirinize bir tohum verdim, onu ekip sulamanızı istedim ve bir yıl sonra da bana getirmenizi istedim. Ama sizlere verdiğim tohumların hepsi kaynatılmıştı ve dolayısıyla da filiz açmaları mümkün değildi. Ling hariç hepiniz bana çeşit çeşit ağaçlar, bitkiler ve çiçekler getirdiniz. Tohumunuzun büyümediğini görünce, size verdiğim tohumun yerine başka bir tohum ektiniz. İçinizden sadece Ling, kendisine verdiğim tohumun olduğu saksıyı bana getirme cesaretini ve dürüstlüğünü gösterebildi. Bu yüzden, yeni imparatorunuz o olacak.” demiş ve o günden sonra yeni hükümdar Ling olmuş.

Dünyada ikiyüzlülük, yalan, kötülük, savaş ve sonu gelmez çekişmeler olsa da iyimser olmak için hala çokça nedenimiz var. Bunların başında, hala Linglerin var olması geliyor. Ve Lingler dürüstlükleriye, erdem ve ışık savaşçılarına örnek olmaya devam ediyorlar.

Durüst olmanın onemi (konfücyus) KONFUCYUS, kimi insanlara birsey ogretmenin en iyi yolunun bunu orneklerle gostermek oldugunu biliyordu. Bu yuzden sinifin tam karsisina gecti. Eline bir vazo aldi, tum ogrencilerin gorebilecegi sekilde vazoyu havada tuttu.
Diger elinde elma vardi.
Ogrencilerin merakli bakislari arasinda, elmayi vazonun icine biraktiktan sonra, vazoyu yere koydu ve soyle dedi :
"Elmayi vazodan cikarmayi basaran ogrenci, elmayi yiyebilir."
Cocuklardan biri acikmisti, ilk o davrandi ve elini vazonun Dar agzindan iceri soktu. Elmayi yakaladi, cikarmaya calisiyor AMA basaramiyordu.
"Elimi cikaramiyorum !"
Konfucyus "Elmayi sIki sIki tutmaktan vazgecmedigin surece, elini cikartman mumkun olmayacaktir" dedi.
Cocuk elmayi elinden birakmak istemiyordu ; AMA sonunda zorunlu olarak birakti.
Elini vazodan cikardiginda, yuzunde saskinlik okunuyordu.
"Elmanin vazodan nasil cikarilabilecegi konusunda sizin bir fikriniz var mi?"
Konfucyus vazoyu yerden alip ters cevirdi. Elma vazonun icinden yuvarlanip avucunun icine dustu. Cocuklarin hepsi gulmeye basladi. Aslinda o kadar basit birseydi ki bu.

Konfucyus "Fakat bu, gorundugu kadar basit degil" dedi.
Elmayi havada tutuyordu konusurken.
"Bazen birseyi gerektiginde birakabilmek zor bir istir.
Onu birakabilmek de bir beceridir. Eger bir seyi zorla tuttugunuzda, ulasmak istediginiz seyi engelledigini goruyorsaniz, o zaman onu ozgur birakmalisiniz. Eger yanlis bir sey yapiyorsaniz, o zaman buna son vermelisiniz. Eger kendinize ve baskalarina karsi durust davranmiyorsani z, bu hilekarligi hemen durdurmalisiniz.
Iste ancak o zaman hedefinize ulasabilirsiniz. "

"Dürüst olmak'' doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demektir. Dürüstlük, özde, sözde, yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir. Özde, sözde ve yaşamda dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır. Kişi, düşündüğü ve inandığı neyse, onu söylemeli, onu yapmalıdır.
Dürüst insan: Sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmayan doğru insan.
Dürüstlük için erdemlerin amiral gemisi, belkide en değerlisi denebilir. Bir insanı değerli yapan, diğerlerinin yanında seçkin kılan erdemdir. Dürüstlük yalanın en büyük karşıtı olduğundan yalansız yürüyen bir toplumun ve yalansız yaşanan bir hayatın kapılarını açar. Dürüstlüğün olduğu yerde toplumun ve insan ilişkilerinin temeli çok sağlamdır, kolay kolay sarsılmaz vede yıkılmaz.
Ticarette ve siyasettede çok önemlidir. İşlerin kolaylıkla halledilmesini sağlar. Çıkması muhtemel sorunları kaynağında çözer, en başında engeller. Ticarete akıcılık ve hız kazandırır. İlişkilerdede dürüstlük çok değerlidir. Dürüstlük güven duygusuna zemin hazırlar. Dürüstlüğünden emin olduğunuz kimseye rahatça güvenirsiniz. Güvendiğiniz kişilerle daha rahat ve mutlu olursunuz. Onlarla daha hayırlı işler yaparsınız.
"Dürüstlüğün eninde sonunda kazandırdığı, tecrübeyle sabittir."
Dürüst olmak, İslam dininin öğütlediği en güzel ahlak davranışlarındandır. Kuran'da Allah Hz. Peygamber'e "Emrolunduğun gibi dosdoğru ol !'' buyurmuştur. Hz. Peygamber dürüstlüğün en büyük örneğidir. Dürüst olmak için uğraşan kimseler onu örnek alabilirler.
Dürüstlük doğru çizgisine yakın gitmektir. Doğrudan ne kadar uzaklaşırsanız hata ve kaybetme riskiniz o kadar artar.