Dünyanın ilk helikopteri uçuyor

Ömer
Yönetici
Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan dünyanın ilk helikopteri uçuşa geçiyor

Leonardo da Vinci’nin tasarladığı dünyanın ilk helikopteri, Japon mühendis Gennai Yanagisava tarafından Leonardo’nun doğduğu yer olan İtalya-Floransa yakınındaki Vinçi köyünde 25 Mayıs’ta uçurulacak.

75 yaşındaki Gennai Yanagisava, aynı zamanda dünyanın en küçük helikopteri olan aleti geliştirdiği Japonya’nın Matsumoto kentinde AP Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“Leonardo’nun, dünyada ilk uçurulan helikopterlerden 440 yıl yıl önceki tasarımı için 10 yıl çalıştık. 2 motorlu tek kişilik açık pilot mahalli 75 kiloluk helikopter, 90 dakika boyunca uçabilecek ve 150 metre yükselebilecek.”

Floransa’ya 20 kilometre mesafedeki Vinci beldesinin belediye başkanı Dario Parrini, Vinci’de çok uçmak isteyen Yanagisava’ya burada uçma önerisini geçen şubat ayında teyit etmiş.

“GEN H-4” modeli Vinci-Japon helikopteri, 5 adet Japonya’da, 2 adet de ABD’de satılmış. Fiyatı da 57 bin 140 dolar (36 bin 930 Euro).

“Umut ederiz bu model bir gün motosiklet-scooter gibi kullanılabilecek” diyen Yanagisava, Leonardo’nun Vinci köyünde 3 kez uçuş yapacak ve yükseltisini 5 metrede tutacak.

Leonardo ile büyük gökbilimci Galileo Galilei’nin (1564-1642) üzerinden geçtikleri Floransa’daki Arno Nehri üzerinde kurulu Ponte Vecchio (Eski Köprü) yanındaki İtalya Ulusal Bilim-Teknoloji Müzesi, Japon mühendisin gösterisini destekliyor.

Leonardo, 1480’lerde helikopter tasarısını çizdi. O, bugünküne çok benzeyen ilk bisikleti dahi çizmişti.

Tıp biliminde anatomi, yakın kadavra incelemeleri olan Leonardo, İstanbul-Haliç üzerine köprü projesi dahi hazırlamıştı.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst