Dünyanın en yüksek köprüsü: Millau Viyadüğü

Millau Viyadüğü dünyanın en yüksek köprüsü olarak kabul ediliyor. 2400 metre uzunluğunda bulunan köprünün en yüksek kısmı yerden 343 metre yüksekte. Gözünüzde canlandırmanız için Eyfel kulesinden 23 metre daha yüksek diyebiliriz. İngiliz mimar Norman Foster'ın dizayn ettiği köprü Tarn nehrinin de içinden geçtiği vadinin üzerinden geçmektedir.
Millau Viyadüğü

İnşaatında on binlerce ton çelik ve çimentonun kullandığı köprü taşıt trafiği için kullanılıyor ve yaya geçidine kapalı. Sadece yılın belirli zamanlarında düzenlenen maraton koşuları için trafik kapatılıp, yayalara açılıyor.

Fransa'nın Milla şehrine yakın bir konumda kurulan dünyanın en yüksek köprüsü yaklaşık 3 senelik bir sürede inşa edildi. Köprüde bulunan kolonların ortalama uzunluğu 270 metre civarında.

Yaklaşık iki buçuk kilometre uzunluğunda olan köprü tatil beldelerine ulaşımı kolaylaştırıp, trafik yükünü azaltmak için yapıldı.

En son inşaat teknolojisi ile yapılan köprünün inşasında yüzlerce kişi çalıştı. Saatte 225 km hıza ulaşan rüzgara karşı dayanaklı olacak şekilde tasarlanan köprü 14 Aralık 2004'te faaliyete geçti.

En son yapı teknolojilerinin kullanıldığı köprünün yapımında yüzlerce kişi görev aldı. Tarn vadisi üzerinde inşa edilen köprünün yapımında on binlerce ton çimento ve çelik kullanıldı.
Millau Köprüsü

Yap işlet devret modeli ile yapılan köprü 75 yıllığına inşaatı finanse eden Eiffage firmasına verildi. Eiffage bu köprü için yaklaşık 394 milyon Euro harcadı. Köprünün ömrü ise 120 yıl olarak belirlendi.

2460 metre uzunluğu ve 32 metre genişliği olan köprünün ana gövdesi için hafif materyaller kullanılmasına rağmen gövdenin ağırlığı yaklaşık 36 bin ton kadar.

Köprü için kolonlarla birlikte 127 bin ton metreküp beton, betonu güçlendirmek için 19 bin ton çelik, taşıyıcı kablo ve örtüler için de 5 bin ton gerilmiş çelik kullanılmıştır.

Köprünün kırdığı dünya rekorları​

  • Dünyanın en yüksek taşıyıcı kolonları: P2 ve P3 kolonları yerden 244,96 metre ve 221,05 metre yükseklikte.
  • Dünyanın en yüksek köprü kulesi: P2 kolonunun yüksekliği 343 metre.
  • Dünyanın en yerden yüksekte yer alan köprü yüzeyi: Tarn Nehiri’nin 270 metre üstünde yer alıyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
39B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst