Dünyadaki Ülkelerin Sayısı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Dünyada Kaç Ülke Vardır ? Dünyadaki Ülkelerin Sayısı Kaçtır

Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 223'tür.Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan Birleşmiş Milletler’e göre, günümüzde B.M’ye üye ülke sayısı 171'e ulaşmıştır. Andorra, Tayvan, Kribati, Kuzey ve Güney Kore, Liechtenstein, Monako, Nauru, San Marino, İsviçre, Tongo, Tuvalu ve Vatikan dışındaki dünya'daki bütün ülkeler Birleşmiş Milletler'in üyesidir. Buna göre dünyada bulunan ülke sayısı 184’dür. Dünya’daki ülke sayısı ülkelere göre de farklı sayılar içermektedir.

Dünya ülke sayısı A.B.D ve Fransa’ya göre 190, Rusya’ya göre 172, İsviçre’ye göre 194’dür. Telefon şirketlerinde 182 uluslar arası kod bulunmaktadır. Dünya PTT ağına üye ülke sayısı 185’dir.FIFA’nın üye sayısına göre dünyada 208 ülke bulunuyor.

A.B.D’nin, dünyada 190 ülkenin var olduğunu söylemesine rağmen, Coca-Cola’nın satış listelerindeki ülke sayısı 195’i buluyor. Bunun farklılık, A.B.D’nin kendine düşman gördüğü ülkeleri (Küba, Libya, Irak gibi) ülke olarak kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
5
Görüntülenme
2B
Üst