Dünya nüfus yoğunluğu sıralaması

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Nüfus yoğunluklarına göre ülkelerin listesi. Bu liste, bağımsız ülke ya da özerk bölgelerde bir kilometrekarede yaşayan insanların sayısına göre oluşturulmuşur. Tabloda geçen yüzölçümü verileri, göl, baraj ve akarsuları da kapsar. Tablodaki sayılar, toplam nüfusun yüzölçümüne bölünerek elde edildiği için nüfusun gerçek dağılışını yansıtmamaktadır. Bağımsız olmayan ya da uluslararası camiada tanınmamış ülkeler eğik yazıyla gösterilmiştir.

SıraÜlke / BölgeNüfusYüzölçümü (km²)Yoğunluk (km²ye)
-Dünya6.655.452.799148.940.00044,69
1Makao Macau (Macau)538,10029.218,428
2Monako Monaco32,6711.9516,754
3Singapur Singapur4.588.600707.16,489
4Hong Kong Hong Kong (Çin)7,040,8851,0996,407
5Cebelitarık Cebelitarık (BK)27,92164,654
6Vatikan Vatikan8210.441,866
7Bahreyn Bahreyn1,046,8147201,454
8Malta Malta401,8803161,272
9Bermuda Bermuda (BK)64,174531,211
10Maldivler Maldivler329,1982981,105
11Bangladeş Bangladeş150,448,339143,9981,045
12Birleşik Krallık Kanal Adaları (İngiliz Kraliyet ailesi malı)149,463195766
13Filistin Devleti Filistin4,018,3326,020667
14Nauru Nauru13,63521649
15Çin Cumhuriyeti Tayvan22,894,38435,980636
16Barbados Barbados269,556430627
17Fransa Saint Martin (Fransa)33,10253.2622
18Mauritius Mauritius1,244,6632,040610
19Aruba Aruba (Hollanda)103,484193536
20Fransa Mayotte (Fransa)186,452374499
21Güney Kore Güney Kore49,044,79099,538493
22San Marino San Marino28,11761461
23Porto Riko Puerto Rico (US)3,954,5848,875446
24Tuvalu Tuvalu10,44126402
25Hollanda Hollanda16,423,43141,528395
26Fransa Martinique (Fransa)395,9321,102359
27Komorlar Komor Adaları797,9022,235357
28Lübnan Lübnan3,576,81810,400344
29Ruanda Ruanda9,037,69026,338343
30Marshall Adaları Marşal Adaları61,963181342
31Belçika Belçika10,419,05030,528341
32Japonya Japonya128,084,700377,873339
33Hindistan Hindistan1,103,371,0003,287,263336
34El Salvador El Salvador6,880,95121,041327
35Fransa Saint-Barthélemy (Fransa)6,85221326
35Amerikan Samoası Amerikan Samoası (ABD)64,869199326
37İsrail İsrail7,180,00022,072325
38ABD Virjin Adaları ABD Virgin Adaları (US)111,818347322
39Sri Lanka Sri Lanka20,742,91065,610316
40Fransa Réunion (Fransa)785,1392,510313
41Guam Guam (ABD)169,635549309
42Haiti Haiti8,527,77727,750307
42Saint Vincent ve Grenadinler Saint Vincent ve Grenadines119,051388307
44Saint Lucia Saint Lucia160,765539298
45Filipinler Filipinler83,054,480300,000277
46Burundi Burundi7,547,51527,834271
47Grenada Grenada102,924344260
48Trinidad ve Tobago Trinidad ve Tobago1,305,2365,130254
48Vietnam Vietnam84,238,230331,689254
50Fransa Guadeloupe (Fransa)405,0001,628249
51Birleşik Krallık Birleşik Krallık60,776,238242,900246
52Jamaika Jamaika2,650,71310,991241
53Almanya Almanya82,689,210357,022232
54Hollanda Antilleri Hollanda Antilleri (Hollanda)182,656800228
57Lihtenştayn Liechtenstein34,521160216
58Pakistan Pakistan157,935,100796,095198
58İtalya İtalya58,092,740301,318193
59Dominik Cumhuriyeti Dominik Cumhuriyeti9,365,81848,671192
60Kuzey Kore Kuzey Kore22,487,660120,538187
61Nepal Nepal27,132,630147,181184
62Antigua ve Barbuda Antigua ve Barbuda81,479442184
63Lüksemburg Lüksemburg464,9042,586180
64Seyşeller Seyşeller80,654455177
65İsviçre İsviçre7,252,33141,284176
66Kuzey Mariana Adaları Kuzey Mariana Adaları (ABD)80,801464174
67Cayman Adaları Cayman Adaları (UK)45,017264171
68Saint Kitts ve Nevis Saint Kitts ve Nevis42,696261164
69São Tomé ve Príncipe Sao Tome ve Principe156,523964162
70Mikronezya Federal Devletleri Mikronezya110,487702157
71Kuveyt Kuveyt2,686,87317,818151
72Britanya Virjin Adaları Birleşik Krallık Virgin Adaları22,016151146
73Andorra Andorra67,151468143
74Nijerya Nijerya131,529,700923,768142
75Çin Halk Cumhuriyeti Çin Halk Cumhuriyeti1,323,324,0009,596,961138
76Tonga Tonga102,311747137
77Kiribati Kiribati99,350726137
78Gambiya Gambiya1,517,07911,295134
79Anguilla Anguilla (BK)12,20591134
80Man Adası Man Adası (BK)76,538572134
81Transdinyester Transdinyester (Moldova)555,3474163133
82Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti10,219,60078,866130
83Danimarka Danimarka5,471,59043,094127
84Yeşil Burun Adaları Yeşilburun506,8074,033126
85Tayland Tayland64,232,760513,115125
86Polonya Polonya38,529,560312,685123
87Moldova Moldova4,128,04733,844122
88Uganda Uganda28,816,230241,038120
89Endonezya Endonezya222,781,5001,904,569117
90Guatemala Guatemala12,599,060108,889116
91Yeni Zelanda Tokelau (Yeni Zelanda)1,37812115
92Portekiz Portekiz10,494,50091,982114
93Avrupa Birliği Avrupa Birliği494,070,0004,422,773112
94Slovakya Slovakya5,400,90849,033110
95Fransa Fransa (Yalnızca Avrupa)60,495,540551,500110
96Arnavutluk Arnavutluk3,129,67828,748109
97Malavi Malavi12,883,940118,484109
98Macaristan Macaristan10,097,73093,032109
99Togo Togo6,145,00456,785108
100Dominika Dominika78,940751105
101Suriye Suriye19,043,380185,180103
102Küba Küba11,269,400110,861102
103Ermenistan Ermenistan3,016,31229,800101
104Sırbistan Sırbistan7,800,00077,474100
105Avusturya Avusturya8,189,44483,85898
106Azerbaycan Azerbaycan8,410,80186,60097
107Slovenya Slovenya2,066,81420,25697
108Türkiye Türkiye71,517,100783,56293
109Gana Gana22,112,810238,53393
110Romanya Romanya21,711,470238,39191
111Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs835,3079,25190
112İspanya İspanya45,200,737506,03089
113Kosta Rika Kosta Rika4,327,22851,10085
114Yunanistan Yunanistan11,119,890131,95784
115Hırvatistan Hırvatistan4,551,33856,53881
116Makedonya Cumhuriyeti Makedonya Cumhuriyeti2,034,06025,71379
117Kuzey Kıbrıs Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti264,1723,35578
118Kamboçya Kamboçya14,071,010181,03578
119Fransa Wallis ve Futuna (Fransa)15,48020077
120Sierra Leone Sierra Leone5,525,47871,74077
121Ukrayna Ukrayna46,480,700603,70077
122Malezya Malezya27,250,370329,84777
123Bosna-Hersek Bosna-Hersek3,907,07451,19776
124Cook Adaları Cook Adaları (Yeni Zelanda)17,95423676
125Benin Benin8,438,853112,62275
126Myanmar Myanmar50,519,490676,57875
127Mısır Mısır74,032,8801,001,44974
128Katar Katar812,84211,00074
129Fas Fas31,478,460446,55070
130Etiyopya Etiyopya77,430,7001,104,30070
131Bulgaristan Bulgaristan7,725,965110,91270
132Irak Irak28,807,190438,31766
133Samoa Samoa184,9842,83165
134Brunei Brunei373,8195,76565
135Honduras Honduras7,204,723112,49264
136Gürcistan Gürcistan4,474,40469,70064
137Fransız Polinezyası Fransız Polinezyası (Fransa)256,6034,00064
138Ürdün Ürdün5,702,77689,34264
139Doğu Timor Doğu Timor947,06414,87464
140Turks ve Caicos Adaları Turks ve Caicos Islands (UK)26,28841763
141Tunus Tunus10,102,470163,61062
142Svaziland Svaziland1,032,43817,36459
143Özbekistan Özbekistan26,593,120447,40059
144Senegal Senegal11,658,170196,72259
145Lesoto Lesotho1,794,76930,35559
146İrlanda İrlanda4,147,90170,27359
147Kenya Kenya34,255,720580,36759
148Fildişi Sahilleri Fildişi Sahili18,153,870322,46356
149Meksika Meksika107,029,4001,958,20155
150Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri4,495,82383,60054
151Ekvador Ekvador13,542,420283,56153
152Litvanya Litvanya3,369,60065,30052
153Burkina Faso Burkina Faso13,227,840274,00048
154Beyaz Rusya Beyaz Rusya9,755,106207,60047
155Fiji Fiji847,70618,27446
156Bhutan Bhutan2,162,54647,00046
157Afganistan Afganistan29,863,010652,09046
158Tacikistan Tacikistan6,506,980143,10045
159Karadağ Karadağ630,54814,02645
160Montserrat Montserrat (BK)4,48810244
161Gine Bissau Gine-Bissau1,586,34436,12544
162Palau Palau19,94945943
163Panama Panama3,231,50275,51743
164Nikaragua Nikaragua5,486,685130,00042
165İran İran69,515,2101,648,19542
166Tanzanya Tanzanya38,328,810945,08741
167Saint Helena Saint Helena (BK)4,91812240
168Kolombiya Kolombiya45,600,2401,138,91440
169Yemen Yemen20,974,660527,96840
170Güney Afrika Güney Afrika Cumhuriyeti47,431,8301,221,03739
171Gine Gine9,402,098245,85738
172Eritre Eritre4,401,357117,60037
173Letonya Letonya2,306,98864,60036
174Kamerun Kamerun16,321,860475,44234
175Cibuti Cibuti793,07823,20034
176Faroe Adaları Faroe Adaları (Danimarka)47,0171,39934
177Zimbabve Zimbabve13,009,530390,75733
178Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Dağlık Karabağ145,0004,40033
179Madagaskar Madagaskar18,605,920587,04132
180Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri301,140,0009,629,09131
181Abhazya Abhazya (Gürcistan)200,0007,13829
182Estonya Estonya1,329,69745,10029
183Liberya Liberya3,283,267111,36929
184Venezuela Venezuela26,749,110912,05029
185Kırgızistan Kırgızistan5,263,794199,90026
186Laos Laos5,924,145236,80025
187Mozambik Mozambik19,792,300801,59025
188Demokratik Kongo Cumhuriyeti Demokratik Kongo Cumhuriyeti57,548,7402,344,85825
189Somaliland Somaliland (Somali)3,500,000137,60025
190Fransa Saint-Pierre ve Miquelon (Fransa)5,76924224
191Bahamalar Bahamalar323,06313,87823
192Brezilya Brezilya186,404,9008,514,87722
193Peru Peru27,968,2401,285,21622
194Şili Şili16,295,100756,09622
195İsveç İsveç9,041,262449,96420.0
196Uruguay Uruguay3,463,197175,01619.8
197Ekvator Ginesi Ekvator Ginesi503,51928,05118.0
198Güney Osetya Güney Osetya70,0003,90017.9
199Vanuatu Vanuatu211,36712,18917.3
200Solomon Adaları Solomon Adaları477,74228,89616.5
201Finlandiya Finlandiya5,302,060338,14515.6
202Zambiya Zambiya11,668,460752,61815.5
203Paraguay Paraguay6,158,259406,75215.1
204Yeni Zelanda Yeni Zelanda4,028,384270,53414.9
205Sudan Sudan36,232,9502,505,81314.5
206Arjantin Arjantin38,747,1502,780,40013.9
207Cezayir Cezayir32,853,8002,381,74113.8
208Pitcairn Adaları Pitcairn Adaları (BK)67513.4
209Somali Somali8,227,826637,65712.9
210Angola Angola15,941,3901,246,70012.8
211Fransa Yeni Kaledonya (Fransa)236,83818,57512.8
212Papua Yeni Gine Papua Yeni Gine5,887,138462,84012.7
213Belize Belize294,83522,96612.3
214Norveç Norveç4,751,236385,15512.3
215Kongo Cumhuriyeti Kongo Cumhuriyeti3,998,904342,00011.7
216Suudi Arabistan Suudi Arabistan24,573,1002,149,69011.4
217Nijer Nijer13,956,9801,267,00011.0
218Mali Mali13,518,4201,240,19210.9
219Türkmenistan Türkmenistan4,833,266488,1009.9
220Rusya Rusya143,201,60017,098,2428.4
221Bolivya Bolivya9,182,0151,098,5818.4
222Umman Umman2,577,000309,5008.3
223Çad Çad9,748,9311,284,0007.6
224Orta Afrika Cumhuriyeti Orta Afrika Cumhuriyeti4,037,747622,9846.5
225Niue Niue (Yeni Zelanda)1,6252606.2
226Kazakistan Kazakistan14,825,1102,724,9005.4
227Gabon Gabon1,383,841267,6685.2
228Guyana Guyana751,218214,9693.5
229Libya Libya5,853,4521,759,5403.3
230Kanada Kanada33,390,1419,970,6103.2
231Botsvana Botsvana1,764,926581,7303.0
232Moritanya Moritanya3,068,7421,025,5203.0
233İzlanda İzlanda309,672103,0003.0
234Surinam Surinam449,238163,8202.7
235Avustralya Avustralya21,050,0007,682,3002.6
236Namibya Namibya2,031,252824,2922.5
237Fransa Fransız Guyanası (Fransa)187,05690,0002.1
238Moğolistan Moğolistan2,646,4871,564,1161.7
239Batı Sahra Batı Sahara341,421266,0001.3
240Falkland Adaları Falkland Adaları (BK)3,06012,1730.25
241Grönland Grönland (Danimarka)56,9162,175,6000.026
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Misafir
M
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst