Dua ve Önemi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Kul olmamizin aciz olmamizin geregi her iste ve her yerde rabbimizi hatirlamak derdimizi ona iletmek ve hacetimizi ondan istemek durumundayiz. Süphesiz Allah herseyin yaraticisidir. Muhtaç oldugumuz bir seyi onun dilemesiyle elde edebiliriz. Dolayisiyla kulun kulun bir ihtiyaci oldugu zaman Rabbinin kapisina varirki biz buna dua diyoruz. Allaha yalvarmak hacetini ona bildirmek ve ondan istemek manasina gelen dua ,Resulullah efendimizin ifadesi ile; ibadetlerin özüdür,adeta ibadetlerin iligidir. Her çesit ibadetimiz bir duadir. Namazimiz bastan asagi bir duadir.
Rabbimiz bize her zaman her ahvalde dua etmemizi ve ne dilersek kendisinden dilememizi istemektedir. Bir hadis-i kutside söyle buyrulmaktadir.
2946l9s.jpg

Ey kullarim benim hidayet ettiklerimden baska hepiniz sapikliktasiniz. O halde benden halde benden hidayet isteyinki sizleri hidayete erdireyim. Ey kullarim benim doyurduklarimdan baska hepiniz açsiniz. O halde benden rizik isteyinki sizleri riziklandirayim. Ey kullarim benim giydirdiklerimden baska hepiniz çiplaksiniz. O halde benden giydirilmeyi isteyin ki sizleri giydireyim. Ey kullarim sizler gece gündüz hata eder durursunuz. Ben ise günahlari hepinizi bagislarim. Hadi benden bagislanmayi dileyinki ben de sizi affedeyim. Evet merhamet sahibi yüce Allah kullarinin günahlarini affetmek için onlarin kendisine dua etmesini ve dua ettikleri takdirde her türlü ihtiyaçlarini karsilayacagini beyan ediyor. Ayeti kerimede rabbimiz söyle buyurmaktadir.
Ey Muhammed eger kullarim sana beni sorarlarsa süphesiz ki ben çok yakinim. Du edenin duasini dua eder etmez kabul ederim. Benim emrime uysunlar ve bana iman etsinler ki dogruyu bulabilsinler.
Evet bize sah damarimizdan bile daha yakin olan yüce Mevlamiz her türlü ihtiyacimizi bizden daha iyi bilmektedir. Ama kulluk ve imtihan geregi bizim kendisinden istememizi kendisine el açip boyun eymemizi murad etmektedir.
Kimler ihtiyaçlarini Allahdan isteyecek kimler baska mabutlardan isteyecek sinamaktadir. Ve bize bes vakit namazda her rekatinda iyyake nabüdü ve iyyake nestein Ya Rab ! yalniz sana ibadet eder ve yalniz senden yardim dileriz. Dedirterek baskasina kul olmayacagimiza ve sirf Allahdan isteyecegimize dair söz almaktadir.
Bütün dünya bir araya gelsede bize yardim etmek istese,bizim ihtiyaçlarimizi karsilamak için seferber olsa Allah istemedikçe hiç kimsenin bize bir faydasi olamaz. Yine bütün insanlik bir araya gelse Allahin takdir ettigi bir musibeti erteleyemezler. O halde hacetlerimizi ondan bundan istemek yerine Rabbimize havale edelim. Ona yalvaralim elimizi ona açalim. Ya Rab kapina geldik ellerimizi açtik sen bizi bos çevirme diye niyaz edelim. Süphesiz duamiz kabul olunacaktir. Hakkimizda hangisi hayirli ise rabbimiz bize onu bahsedecektir. Zaten gidecek baska kapimizda yoktur. Dua etmeyen Allaha yalvarmayan kimseler çareyi içkide,kadinda,kumarda,ve hatta intiharda ararlar. Halbuki Rabbimiz yokmu benden isteyen istedigini vereyim buyuruyor. Allah Resulü A.S. efendimiz ayakkabinizin bagi kopsa onu bile Allahtan isteyin buyuruyor.çünkü o dilerse akan sular durur. O dilerse denizler yarilir. O dilerse ates yakamaz olur. O dilerse Musayi firavunun sarayinda büyütür. O dilerse kafirler önlerinden geçen Peygamberi göremezler. Onun herseye gücü yeter. O bir kere ol derse hersey oluverir. Bir kuluna yürü kulum derse o sahsi ki durdura bilir?
Malimiz mülkümüz, evlat ve hayallerimiz hep Onun lütfudur. Nesemiz ,sihhatimiz,sevincimiz hep Onun rahmetidir. Onun dergahina yüz sürmeliyiz.hep anmaliyiz. Odan gafil olmamaliyiz. Kalpler Onu anmakla huzur bulur. Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler deyip Onun takdirine boyun eymeliyiz. Hakkimizda en hayirlisi ne ise biz degil yalniz ve yalniz O bilir. Sikintili ve dar zamanlarimizda Alla in yardimini götrmek istiyorsak bolluk ve neseli günlerimizde de Onu anmaliyiz. Sikintida nasil dualer ediyorsak bollukta da dua edip sürekli Allahi hatirlamaliyiz. Yunusun dedigi gibi; Daglar ile taslar ile çagirayim mevlam seni seherde kuslar ile Çagirayim Mevlam seni. Diyerek onu her an hatirlamaliyiz. Allah teala kendisine yönelen kulunun mutlaka mükafatini verecek onu yardimsiz koymayacaktir.hacet kapimiz onun kapisidir. Ancak onun kapisi önünde diz çökeriz derdimizi ancak ona dökeriz dedigi gibi ; adin seningaffar iken aybörtücü seffar iken kime gidelim sen var iken cürmüm ile geldim sana. Diyerek ona yalvariyoruz. Yüce Raabim günahlarimizi affetsin bizi cehennemden azad edip cennetine dahil etsin. Dünyada da ahirette de muradimizi nasip etsin.
Doç. Dr. Mustafa Karataş