Downadup virüsü nasıl temizlenir ?

Son zamanlarda hızla yayılan bir virüs dünyada milyonlarca bilgisayarı etkisi altına aldı. Anti-virüs uzmanı Finlandiyalı F-Secure, bu zararlı solucanı tespit ederek dünyaya tanıttı. Downadup adı verilen ancak Conficker ya da Kido adıylada bilinen solucan kullanıcının internet erişimini engellemesiyle tanınıyor. İlk olarak grisoft, eset, nod32, f-prot, jotti, kaspersky, f-secure, computerassociates, networkassociates, etrust, panda, sophos, trendmicro, mcafee, norton, symantec, microsoft gibi güvenlikle ilgili sitelere erişimi engelleyen virüs zaman içerisinde kullanıcının tüm internet erişimini bloke ediyor. Virüs bilgisayara bulaştığında rasgele bir isim kullanarak kendisini system32 klasörü altına kopyalar ve svchost.exe sistem dosyasına yamanarak çalışmasını sürdürür. Ağ ve internet üzerinden yayılmaya devam eden virüse karşı F-Secure bir yama yayınladı. Yama sayesinde bu solucanı tamamen temizlemek mümkün olacaktır.

İlgili sayfada Combofix, Amvo temizleyici ve Bat virüs temizleme araçlarını bulabilirsiniz. Bu araçları masaüstünde çalıştırıp sisteminizi taradıktan sonra Downadup Virüs temizleme aracı ile de sistemdeki tüm bilinen zararlıları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yukarıda bahsi geçen araçlar en yeni virüs, trojan, solucan gibi zararlı yazılımlara karşı sürekli güncellenmektedir. Symantec tarafından hazırlanan Downadup virüs temizlik aracını buradan indirebilirsiniz.
F-Secure tarafından yayınlanan Downadup aracı komut satırı altından çalışıyor. indirdiğiniz zipli dosyayı bir klasöre açtıktan sonra ilgili klasöre giderek f-downadup.exe dosyasını çalıştırarak bilgisayarınızı taratabilirsiniz. Eğer yazılımı doğrudan temizleme kipinde çalıştırmak istiyorsanız da f-downadup.exe --disinfect komutunu kullanmanız gerekli.
Bu araçlar sayesinde neden internete giremiyorum? internet bağlantım neden kesildi? bilgisayarım neden yavaşladı, bilgisayarım neden kilitleniyor, bilgisayarım neden donuyor? Downadup virüsü nasıl temizlenir ? Conficker virüsü nasıl temizlenir ? Kido virüsü nasıl temizlenir ? gibi popüler sorulardan kurtulacaksınız.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst