Dosya paylaşımı Avrupa'nın göbeğinde aklandı

Ufukrhsn Üye
Son zamanlarda Torrent'e ve dosya paylaşımına indirilen darbeler birbiri ardına geliyor. Ancak bu sefer bir değişiklik oldu ve İspanya'dan iyi haberler geldi. Barcelona'da bir yargıç eD2K bağlantıları paylaşan bir sitenin sahibini suçsuz buldu. Hem yargıcın sözleri önemli, hem de işin arka planında dönenler.

İspanya'da eğlence endüstrisini elinde tutan SGAE, P2P sayesinde korsan içerik paylaşanların elini kolunu bağlamak için büyük bir saldırı başlatmıştı. Ancak internet servis sağlayıcılara mantıklı ve çekici bir alternatif sunamadığı için P2P'yi durdurma planları başarısız olmuştu. Bunun üzerine SGAE, P2P dosya paylaşımında dosyaları kolayca bulmayı sağlayan, dosya bağlantılarını paylaşan sitelere tek tek saldırmaya başladı.

Önce yasal tehdit ile bağlantıların kaldırılmasını isteyen SGEA, ardından dava açıyor. Fakat bu defa baltayı fena taşa çarpan SGEA oldu. Elrincondejesus.com adresinde bağlantı paylaşan site sahibi "Sitemde reklam yok, korsan üzerinden para kazanmıyorum bu yüzden masumum. Tek yaptığım arama motorları gibi bağlantı vermek" dedi.

İspanyol yargıçtan "ders gibi" açıklama

Yargıç Raul N. Garcia yaptığı açıklamada "P2P ağları internet üzerinde kullanıcıların veri paylaşması için bir araçtır. Ve P2P prensip olarak telif haklarını çiğnemez" dedi. Savcı Carlos Almeida Sanchez bir mahkemede P2P'ın kendisinin telif hakları ihlaline sebep olmadığının açıkça ilk kez söylendiğini vurguladı.

Mahkemenin açıklaması devam etti: "Daha önceden uyumlu bir bilgisayar dosyasına dönüştürülmüş bir işi veya videoyu Emule paylaşım programına yüklemek, kopyalama işlemi değildir. Buradaki kopya da kazanç amaçlı kopyayı kastetmektedir. Toplu izlenmesi ve başka telif hakkı ihlalleri dosyanın indirilmesinde değil sonrasında oluşur."

Kısacası İspanyol mahkemeleri P2P'ın üzerine gitmiyor. İnternet servis sağlayıcı şirketler de telif haklarını elinde tutanların, P2P'a alternatif olacak akıllıca bir iş yöntemi geliştirmesini istiyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Üst