Doğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 7.096
LAL
Moderatör
Doğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri Nerelerdir, Doğu Anadolu Bölgesindeki Tarihi Mekanlar, Doğu Anadolu Bölgesindeki Tarihi Eserler

Doğu Anadolu bölgesinde turistik yerler

Doğu Anadolu'nun Kalesi. Erzurum, Palandöken Dağları'nın deniz seviyesinden 1.950 m. yükseklikteki eteklerinde kurulmuş; Doğu Anadolu'nun en büyük ili ve kültür merkezidir. Kentte bulunan Atatürk Üniversitesi, Türkiye'nin en iyi yükseköğretim kurumlarından biridir.

Yüzlerce yıllık geçmişi olan camileri, tabya, kule ve kümbetleriyle Erzurum, zengin bir tarih hazinesidir. Kentin sembolü konumundaki Çifte Minareli Medrese, Selçuklu dönemine aittir.
Kentin en önemli camileri, Ulu Camii (12. yüzyıl) ve Lala Mustafa Paşa Camii'dir (16. yüzyıl). Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan kervansaray, bugün çarşı olarak kullanılmaktadır. Çarşı içerisinde, kentin ünlü oltu taşını işleyen atölye ve galeriler bulunmaktadır.
1878 OsmanlıRus Savaşı sırasında Erzurum halkının topyekün gösterdiği kahramanlıkları temsilen dikilmiş olan Aziziye Anıtı, kentin en önemli eserlerindendir. Savaş sırasında kenti savunmak için yapılmış olan tabyalar, çevredeki stratejik tepeler üzerinde yer alırlar. 23 Temmuz 1919 tarihinde yapılan Erzurum Kongresi'nin anısını yaşatmak amacıyla kongrenin yapıldığı bina müzeye dönüştürülmüştür. Palandöken Kayak Merkezi Erzurum'un 5 km. güneyindedir. Dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer alır. Dik yarlara sahip olan Tortum Gölü ve Şelalesi, Aras Nehri üzerine, Selçuklular tarafından 13. yüzyılda yaptırılmış olan 220 m. uzunluğundaki Çobandede Köprüsü ile Pasinler ve Oltu Kaleleri, Erzurum çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerler arasındadır.

Çevresi Dağlık, Ortası Bağlık. Halk arasında eskiden beri çevresi dağlık, ortası bağlık olarak bilinen Erzincan kenti için yapılan bu tanımlama, ilin coğrafi durumunu belirtir. İl topraklarını kuzey ve güneyde dağ sıraları kuşatır. Bunların arasında kalan akarsu havzalarında verimli topraklar vardır. Bağlarla kaplı olan Erzincan Ovası, tarihin erken devirlerinden beri büyük medeniyetlerin beşiği olmuştur. Erzincan bağlarının Karaparmak üzümü ünlüdür. Kentte halen yaşatılmakta olan geleneksel bakır işleme sanatı önemlidir. Çevresinde yer alan tarihi yapılar arasında, Tercan'da bulunan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı (12. yüzyıl), Urartulara ait önemli bir yerleşim merkezi olan Altıntepe (M.Ö. 1.000); Kemah'ta bulunan Kale, Melik Gazi Kümbeti ve Gülali Bey Camii (12. yüzyıl) sayılabilir.
Kafkasya Kapısı. Kars, Doğu Anadolu'nun Kafkasya Kapısı olarak adlandırılan ilidir. Arpaçay'a karı şan Kars Suyu'nun doğu kıyısında kurulmuştur. Kentte Ruslar tarafından yapılmış ilgi çekici birçok yapı bulunmaktadır. 1828, 1855 ve 1877'de Ruslar tarafından üç kez işgale uğrayan Kars, yaklaşık 40 yıl Rus egemenliği altında kalmıştır.
Kentin sembolü konumundaki tarihi Kars Kalesi, 1152'de Saltukoğlu İzzeddin Han tarafından yaptırılmıştır. Kars Kalesi'nin güneyinde Havariler Müzesi yer alır. Müze 10. yüzyılda 12 havari adına inşa edilmiş olan eski bir kilisedir.
Kars çevresinin en önemli tarihi kenti Ani'dir. Antik çağda bir kale kenti olarak kurulan Ani, 10. yüzyılda Bagratid Krallığı'nın başkenti olmuştur. Antik kentte bulunan surlar, Menucehr Camii, Selçuk Sarayı, Nakışlı, Keseli, Meryem Ana ve Abugamrents Müze kiliseleri görülmeye değer güzelliktedir.
Kars'ın, çevresi ormanlarla kaplı ilçesi olan Sarıkamış, doğal güzellikleriyle tanınır. İlçede Birinci Dünya Savaşı sırasında şehit düşen Türk askerleri için dikilmiş anıt ile Rus Çarı Nikola için yaptırılmış olan av köşkü görülmeye değerdir. İlçe aynı zamanda tüm yörenin kış sporları merkezidir.

Ağrı ve Nuh'un Gemisi. Ağrı ili İran transit yolu üzerinde, denizden 1.640 m. yükseklikte kurulmuştur. Tarihi çok eskilere dayanan ilin en ilgi çekici köşesi, hem heybetli görünüşü hem de Nuh Efsanesi ile dünyaca ünlü olan Ağrı Dağı'dır. İle adını veren Ağrı Dağı, 5.137 m. ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek dağıdır.
Ağrı'nın en önemli ilçesi Doğubeyazıt'tır. Doğu Anadolu'nun en heybetli yapısı olan İshak Paşa Sarayı buradadır. Sarayın karşısında ilk defa Urartular tarafından yapılan Doğubeyazıt Kalesi yer alır. Asıl kale 1380'de Şehzade Beyazıt tarafından yaptırılmış ve onun adını almıştır.
Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Doğu Anadolu’nun Pamukkalesi olarak nitelendirilen Diyadin Kaplıcaları bulunur. 3.542 m. yükseklikteki Tendürek Dağı’nın eteklerindeki kaplıca, ayrıca fotoğraf severler için ideal bir doğal güzelliktir. Kayısı Denilince İlk Akla Gelen Kent. Malatya ve çevresi tarihin ilk çağlarından itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İrili ufaklı çok sayıda akarsuyun suladığı kent, başta dünyaca ünlü kayısısı olmak üzere çeşitli meyvelerin yetiştiği verimli bir ovanın ortasında yer alır. Kentin kuzeyindeki Battalgazi önemli bir tarihi merkezdir. Burada bulunan kale, ilk defa M.S. 1. yüzyılda Roma imparatoru Titus tarafından yaptırılmış ve 12. yüzyılda Selçuklular
tarafından esaslı bir şekilde restore edilmiştir. Selçuklu dönemine ait diğer bir yapı da eyvanlı camii planının Anadolu’daki tek örneği olan Battalgazi Ulu Camii’dir. Battalgazi yolunda, il merkezine 4 km. uzaklıkta Aslantepe arkeolojik sit alanı bulunur.

Göller ve Nehirler Kenti Elazığ. Elazığ, mor dağların çevrelediği geniş ovaların ortasında doğal güzelliklerle dolu bir göller ve nehirler kentidir. Ünlü gezgin Hommaire de Hell’in ‘Masallardaki şehirlerin gerçek örneği’ olarak söz ettiği Harput, yaz aylarında buz gibi suları ve manzarası ile eşi bulunmaz bir dinlenme yeridir. Artukoğulları, Selçuklular ve Osmanlı döneminden kalma tarihi eserleri ile de doğal bir açık hava müzesini andırmaktadır

Huş Ağaçları İçindeki Tunceli. Tunceli, zengin flora ve fauna yaşamıyla çevreye ayrı bir güzellik katar. Kentte bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı, dünyada nesli giderek tükenmekte olan Huş ağaçlarıyla kaplıdır. Tarihi Hititlere kadar uzanan Tunceli ilinde Asur, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda kale, anıt, cami ve sütun ilgi çeker. Kentin doğal boyalarla yapılan kilimleri, yünden dokunan renkli ‘Dersim Çorapları’ ve kenger bitkisinin köklerinden elde edilen güzel kokulu sakızları ünlüdür.
Bingöl. Adını bölgedeki buzul göllerinden alan Bingöl ili, 1971 yılında uğradığı deprem felaketinden sonra yapılan yeni binalarla modern bir görünüm kazanmıştır. İlin kuzeyindeki Bingöl Dağları üzerinde, buzulların erimesiyle oluşmuş sayısız buzul gölleri yer alır. İlde ayrıca, çok sayıda şifalı kaplıca ve hamam bulunur. BingölYolçatı Kayak Merkezi ise kayak severlerin uğrak yerlerden biridir.
Muş’un Yüksek Dağları ve Yeşil Yaylaları. Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Muş ili, gerek ekonomik varlığıyla gerekse doğal güzellikleriyle ülkenin ilgi çeken köşelerinden biridir. Türklerin Anadolu’ya ilk adım attıkları yer olan Malazgirt ilçesindeki kale, son derece görkemli bir görünüme sahiptir.
Bitlis. Türkiye’nin önemli tütün üretim merkezlerinden biri olan Bitlis ili, dağlar arasında yaklaşık 1.400 m. yükseklikteki bir yayla üzerinde kurulmuştur. Türkiye’nin üçüncü büyük dağı olan 4.058 m. yüksekliğindeki Süphan Dağı’nın eteklerinde, ziyaretçileri hayran bırakan doğal güzelliğe sahip ormanlar ve göller yer alır. Orta Çağdan kalma çok değerli eserlerin bulunduğu Van Gölü kıyısında yer alan Ahlat, kentin en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Türk sanatçılarının birbirinden güzel eserleri Van Gölü’nün turkuaz tonlarıyla birleşince ortaya büyüleyici manzaralar çıkar. Ahlat’ta bulunan Selçuklu Mezarlığı dünya sanat harikaları arasında yer alır. Van Gölü batısında bulunan Tatvan ise rüzgârlardan arınmış bir limana sahip, şirin bir ilçedir

Güzellikler Kenti Van. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün güneydoğu sahillerinde yer alan Van; M.Ö. 1.000 yıllarında Urartu Devleti’ne ‘Tuşpa’ adıyla başkentlik yapmıştır. İlk defa Urartu Kralı I. Sardur tarafından M.Ö. 9. yüzyılda yaptırılan Van Kalesi’nin göl seviyesinden yüksekliği 80 m. olup; doğubatı uzunluğu 1.800 m., kuzeygüney genişliği ise 120 m. dir.
Doğal boyalarla yapılan kilimleri ile ünlü olan kentte, gümüş işleme sanatı da gelişmiştir. Ayrıca farklı renkteki gözleri ve bol tüyü ile Van kedileri meşhurdur. Van, Doğu Anadolu’nun güzellikler kentidir. Denizden 1.720 m. yükseklikteki gölün suyunda bol miktarda soda bulunmaktadır. Balıkları yağsız ve son derece lezzetlidir. Van Gölü’ndeki en güzel ada, yörede ilkbaharı ilk karşılayan Akdamar Adası’dır.
Hakkari’de Dört Mevsim. Türkiye’nin en dağlık ili olan Hakkari’de dört mevsim bir arada yaşanır. Yazın ortasında bile erimeyen buzulların bulunduğu dağlarda, çeşitli buzul gölleri yer alır. Yörede bulunan CiloSat Dağları, Türkiye’nin en güzel manzaralı dağlarındandır. Dağcılık sporunu sevenler için de ideal etaplar bulunur. En önemli tarihsel miras, kent merkezinde 15. yüzyıl mimarisini yaşatan Melikesat Medresesi’dir. VanHakkari yolu üzerinde bulunan Zap Vadisi ise eşsiz güzelliklere sahiptir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
LAL
Üst