Doğu Anadolu Bölgesinde hangi el sanatları yapılıyor

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 6.204
LAL
Moderatör
Doğu Anadolu Bölgesi el sanatları, Doğu Anadolu Bölgesinde yapılan el sanatları nelerdir, Doğu Anadolunun El işleri isimleri

Doğu Anadolu bölgesinin el sanatları nelerdir, Doğu Anadolu El işleri, doğu anadolu bölgesinde yapılan el sanatları hakkında bilgi

Doğu Anadoluda özellikle Ağrı ilinde küçükbaş hayvancılığın fazla yapılması nedeniyle halıcılık en önemli el sanatıdır. Bunun yanında kilim, kazak, keçe ve çorap gibi el sanatları da vardır.

El sanatları ürünlerinden olan "Ahlat bastonu" ün salmıştır. Dünyaca ünlü Van Kilimleri ve Savat (gümüş) İşlemeli el sanatları ürünleri de Doğu Anadolunun el sanatlarında yeralır.

Doğu anadolu bölgesinde yapılan başlıca el sanatları

Halı
Genellikle ilkel tezgahlarda dokunmaktadır. İlkel metodlarla yapılan halıların tezgahı , önce karşılıklı dört adet kazık çakılır. Kazıklar sabit olup halının uzunluğuna ve enine göre ayarlanarak çakılır. Kazıkların arka tarafına birer ağaç yerleştirilir. Daha sonra halının başlama kısmına kasnak yerleştirilir. Dokuma işinde ilmekler atılır, ilmek uzunluğu kadar kesildikten sonra kerkitle sıkıştırılır. Halı makas ile kesilir. Tezgahta tek kişi çalışır.

Kilim
Tezgahın kuruluşu ilkel halı tezgahının aynısıdır. Kilim dokumada halıdan farklı olarak ilmekler atılmayıp, çözgü iplerinin arasından masura geçirilir ve kerkitle sıkıştırılır.

Palas
Palas keçi kılından oluşan iple yapılır.Tezgahı kilim tezgahının aynısı olup fazla desen işlerine yer verilmez. Daha çok simetrik ve geometrik desenler kullanılır.

Heybe
Kolayca eşya ve yük taşımak için birbirine yapışık iki torbadan ibarettir.Genellikle heybe omuzda, at ve diğer yük hayvanlarında yük taşıma aracı olarak kullanılmaktadır.

Keçe
Diktörtgen biçiminde dikilip soğuk günlerde çobanlara giydirilir.

Çorap ve Eldiven
Çorap yapımına üç şişle başlanır. Çorabın yapılışı tahminen dört santime ulaştığı zaman şiş sayısı beşe çıkarılır. Çoraplar beyaz düz ve desenli olarak örülür.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Üst