Doğruyu bulmak önemli - Yalçın Türk

SüKuN Harbi Aktif Üye
Fenerbahçe’nin yaptığı transferleri, ezeli rakiplerin aldığı oyuncularla mukayese edip, bir sonuç çıkarmak bana pek doğru gelmiyor. Mesela Galatasaray Elano’yu aldı. Fenerbahçe; Dos Santos ile Cristian’ı getirdi. Neymiş efendim, Dos Santos ile Cristian, Elano’nun gölgesinde kalmış... Bu tamamen subjektif bir yaklaşım. Kimin gölgede kalacağı, lig, kupa, Avrupa ve milli maç yoğunluğu başladığında ortaya çıkacaktır.
Yıldız getirirsin, karşılığını alamayıp, paranla rezil olursun. Lincoln örneği ortada. Geçmişte Fenerbahçe, Ortega ile bu sıkıntıyı yaşadı. Ama 400 bin liraya Gökhan Gönül’ü transfer edersin, takımı sırtlar, götürür... Dos Santos ile Cristian, Fenerbahçe’nin sıkıntı çektiği bölgelere yapılmış; nokta transferlerdir... Boluspor, Honved ve Beşiktaş maçlarındaki performansları, mükemmele yakındı. Bilica da seyrettiğimiz kadarı ile tam isabet... Ancak cepheden ağır kalması, ofansı fazla düşünmesi ciddi sıkıntı yaratabilir. Bunları ortadan kaldırmak da, Daum’un işi...
Fenerbahçe son yıllardaki en başarılı transfer dönemini geçirdi. Sakatlık, kart cezaları, formsuzluk gibi engeller çıkmazsa, Sarı-Lacivertli ekibin iyi bir sezon geçireceğinin belirgin işaretleri var. Ama savunmanın ortasındaki uyumsuzluk, Gökhan Gönül’ün tek olması, Semih’in sakatlığı nedeniyle Güiza’nın partnersiz kalması gibi sıkıntıların olduğu gerçeğini de, dikkate almak gerekiyor...
Sorunlu yıldız almaktansa, takım oyununa katkı yapacak; Gökhan Gönül, İsmail Köybaşı gibi isimsiz kahramanları bulup, transfer etmek daha doğru bir adım olur...