Doğalgaz faturasını azaltmanın yolları nelerdir

Ömer
Yönetici
Doğalgaz faturasını azaltmak için neler yapabilirim diye kara kara düşünen kimseler için ideal tavsiyeler.

Kombi kullanımı ya da ürün hatasından kaynaklı sorunlar faturaları etkilediği gibi kombi ömrünün de kısa olmasına neden olabiliyor. Bazı kombiler enerji tasarrufu sağlarken, bazıları da tüketicinin cebini yakıyor. Isınmak için en kaliteli ürünü tercih etmek enerji tasarrufu sağlarken son teknolojiyi ve konforu da sunuyor. Bu sistemlerin fiyatları ise daha yüksek oluyor. Fakat her zaman en pahalı ürün en kaliteli olur düşüncesi, ısıtma sisteminin kullanım süresini artırmıyor. Önemli olan doğru kullanım.

‘Yoğuşmalı kombi, daha fazla enerji sağlayabiliyor’

Baymak Pazarlama Müdürü Umut Ertür: “Klasik kombiler ile doğalgaz aynı olduğu halde yoğuşmalı kombi daha fazla enerji sağlayabiliyor. Yoğuşmalı kombi bu enerjiyi atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak geri kazanıyor böylece suyu ısıtmada kullanılan gaz iki kere kullanılıp enerji tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca baca sıcaklığının düşük olması sebebiyle yanma esnasında ve kalorifer tesisatında oluşan ısı kayıpları, en aza iniyor. Bir diğer avantajı ise çevre dostu olması. Hava ve gazın ön karışımı sayesinde klasik kombilere oranla %20 daha az emisyon değerlerine sahip.”

‘Kombi ve baca bakımını yetkili kuruluşlara yaptırmalı’

Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi Kurucu Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal : “Öncelikle baca ve kombi bakımlarımızı yetkili kuruluşlara yaptırınız. Bu şekilde %10-15 verimlilik artışı sağlayabilirsiniz. Mantolama işlemi ile evlerinizin doğalgaz faturalarını %40-60 oranında azaltabilirsiniz. Evlerimizi 20 derece oda sıcaklığında tutmalıyız, kombi veya merkezî ısıtma sistemlerimizi ortalama ısıtmada tutup oda sıcaklığına göre sıcak su geçişini ayarlayan termostatları kullanmalıyız. Gündüz evlerimizde bulunmadığımız takdirde oda sıcaklığını minimum seviyede tutacak şekilde ısıtma yapmalı, ısıtma sistemini tamamen kapatmamalıyız.”

dogalgaz-tasarrufu.jpg
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst