Dna testinin kullanım alanları

deep Harbi Aktif Üye
Dna testinin kullanım alanları, DNA Testi Hakkında Bilgi, Dna nın kullanıldığı yerler nelerdir

Genellikle hukuki veya sebebi tam açıklanamayan bazı hastalıkların teşhisi amacıyla bu test yapılabiliyor... Bu test sadece insanlara değil tüm canlılara uygulanabiliyor.. Hatta nesli tükenmiş canlıların fosillerinden dahi (özellikle kemik içerisinden) dna testi amacıyla doku örnekleri alınabiliyor. DNA haritası tam olarak çıkarılmış canlılar için karşılaştırma sonuçları % 99,9 gibi büyük bir oranda kesinlik içeriyor..

Ancak insanlar açısından bakıldığında en çok hukuki bir sürecin sonunda hakim tarafından teste ihtiyaç duyulduğu tespit edilirse yasal olarak yapılabiliyor. Özellikle babalık davalarında artık dna testi neredeyse bir prosedür haline gelmiştir. Yani boşanma,miras ve velayet davalarında tarafların durumunu net olarak ortaya koyabilmek için bu test yapılmakta.
Ayrıca gene bir çok adli vakada (cinayet,yaralama,hırsızlık v.s.) Tahlillere bakılarak, (saç kılı, kan izi,deri örneği gibi) dna testi talep edilebiliyor..

Bunların dışında ise, teşhisi mümkün olmayan bazı hastalıklarda sonuca kesin ulaşmak için
bu testten yararlanılıyor. Böylece hastanın genetik haritasındaki bir düzensizlikten mi yoksa buna benzer başka bir durumun varlığı mı, net olarak ortaya konulabiliyor..

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü tarafından da DNA testi yapılıyor. Adli Tıp Enstitüsü nün DNA analizi yapan bir laboratuvarı var. Adli Hemogenetik Merkezi nde annelik-babalık ve akrabalık belirlenmesine ve kan, kemik, kıl, sperm, idrar vb. ile kimlik tespiti yapılıyor. Mahkeme ve özel başvurulara bilirkişi olarak hizmet veriliyor. Kanların mahkeme kanalı ile gelen posta kitleri dışında, kesinlikle enstitüsü içinde alınması gerekiyor. Mahkeme kanalında da ancak hakim huzurunda kan alınıyor.

NASIL YAPILIYOR?

Her insandaki DNAnın yarısı anneden diğer yarısı ise babadan geliyor. Buna iki insanın arasında akrabalık bağını anlamak için DNA kümesi arasındaki boşluklara bakılıyor. Testler ya yüzde 0 çıkıyor ya da yüzde 99,9 un üstünde çıkıyor. Arada bir başka rakamın çıkması söz konusu değil. Yani çocuk ya A kişinin çocuğudur, ya değildir. Örneğin yüzde 80 babasıdır gibi bir rakam çıkmıyor.

Ağzın içindeki deriden bir pamuklu çubuğu sürterek alınan örnekler, DNA tipini kan örneği kadar tedaylı ve hassas olarak veriyor.

Test sonuçları noterden tasdikli bir raporla kişilere bildiriliyor.

Test sonuçları yalnızca test yaptıran kişiye veriliyor. Sonuçlar telefonla açıklanmıyor.

İstendiğinde kimlik açıklanmayabiliyor.

Anne karnındaki bebeğin testi için ceninden aminosentez yoluyla örnek alınabiliyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
162
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst