Dll - .dll Nedir - .dll Ne Demek

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
DLL NEDİR?

Windows'un sağını solunu kurcalamaya meraklanan kullanıcıların ilk karşılaştıkları "şeylerden" biridir DLL. Ama kendi halinde bir kullanıcı olmayı tercih edenler de, bir süre sonra içinde DLL geçen garip hata mesajlarıyla karşılaşmaya alışırlar. İyi de, nedir bu DLL?

Kimi dosyaların uzantısı olarak gördüğümüz DLL, Dynamic Link Library teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Şimdi bunun ne demek olduğunu açıklayalım:

Programların çalışmaları için gerek duyulan birinci derecedeki dosyalar, yürütülür dosya ya da program dosyası adı verilen dosyalardır. Örneğin .exe uzantılı, bilgisayarla haşır neşir olanların "exe'ler" (ya da egzeler) diye tabir ettiği dosyalar, program dosyalarıdır. Fakat bugün kullandığımız programların çoğu, .exe'ler ve .dll'ler de dahil olmak üzere, birçok dosyaya gerek duyarlar.

DLL'ler, yürütülebilir işlevlerin (fonksiyonların) ya da öngülerin yer aldığı, birçok program tarafından kullanılabilen kütüphanelerdir. Örneğin, Windows, Windows ve Windows\System dizinleri altında bir sürü DLL dosyası bulundurur. Bu DLL dosyaları, sisteme kurulan birçok program tarafından kullanılır.

ARTIK DLL'LER

Bir programı kurduğunuzda, program kendi DLL’ lerini sisteme kurar. Genellikle de, kaldırılan bir program, kendi DLL’ lerini de siler. Fakat bazen, bu program kaldırma işlemi sırasında silinmeyen ve kullanılmayan DLL’ ler sistemde kalırlar. Bu dosyalara, artık dosyalar, artık DLL'ler (orphan DLLs) denir. Program kaldırma için kullanılan iyi bir yazılım, bu tür artık dosyaları bulup sistemden temizleyebilir.

Artık DLL'ler genellikle sistemde fazla yer tutmaz. Hatta birbirinin kopyası olan ve farklı dizinlerde bulunan "mükerrer" DLL'ler bile pek yer tutmazlar. Kısacası, artık DLL'leri silmek size çok çok, 20-30 MB'lık bir sabit sürücü alanı kazandırır.

SİLERKEN DİKKAT

Fakat, DLL dosyalarını silerken dikkatli olmak gerekir. Programlarınızdan birinin çalışmak için gerek duyduğu DLL’ lerden birini silerseniz, programınız çalışmaz. Bir programı sistemden kaldırdığınızda, DLL'lerinin de silinmesi için size önereceğimiz en iyi yöntem, programla birlikte gelen kaldırma (uninstall) özelliğini ya da yazılımını kullanmaktır. Eğer programın böyle bir özelliği yoksa ya da başarısız oluyorsa, ayrıca bir program kaldırma (uninstall) yazılımı kullanmanız gerekebilir. Bu konuda en yaygın ve güvenilir programlardan biri Quarterdeck firmasının Cleansweep yazılımıdır.


DLL’LERİN FOYASI MEYDANA ÇIKSIN

Basit bir Registry ayarıyla, .DLL'lerin kendi ikonlarıyla görünmesini sağlayın.

DLL’leri ve Denetim Masası uygulamalarınızı canlandıracak bir önerim var. En sık kullandığınız metin düzenleyici programınızı (Notepad, Wordpad) açıp yeni bir dosyaya şu aşağıdakileri yazın. Yazım hatası yapmamaya özen gösterin:

REGEDIT4
[HKEY_CLASSES_ROOT\clpfile\DefaultIcon]
@=”%1”
[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\DefaultIcon]
@=”%1”

Dosyayı DLL.reg adıyla istediğiniz yere kaydedin. Metin düzenleyici programınızı kapatıp bu dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayın. Karşınıza çıkan menüde, Merge’ü (Birleştir) seçin. Herhangi bir yazım hatası yapmadıysanız, dosyanızdaki bilgilerin Windows95 kayıtlarına başarılı bir şekilde girildiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.
Şimdi de C:\Windows\System dizinine bakın. DLL ve CPL dosyalarınızın ikonlarının eskiden o bildik iki çarkla ifade edilirken şimdi farklı olduğunu göreceksiniz. Bu yeni ikonlar, hem dosyaların rahat ayırt edilmesini hem de işlevlerinin belli olmasını sağlar. Bu yeni ikonlarla karşınıza çıkmayan dosyalar da olabilir; bunlar büyük olasılıkla “türü
bilinmeyen” DLL ve CPL’ler olacaktır. Bunlar da Windows logosuyla belirtilecektir.

Windows’taki .EXE dosyaları, Explorer’da (Windows Gezgini) içerdikleri ilk ikonla gösterilirler; .DLL dosyaları da hep aynı ikonu kullanır. Bunun nedeni de, sanal olarak, her bir .EXE dosyasının en az bir ikonunun olmasına karşın, .DLL dosyalarının çoğunun ikon sayısının biri geçmemesidir. Bir başka önemli fark da, .EXE dosyalarını üzerine çift tıklayarak çalıştırabilirken, .DLL dosyalarını çalıştırmamanızdır. Denetim Masası uygulama dosyaları (.CPL) ise, birçok şeyi içeren bir torba gibidir. Çalıştırılabilirler, ancak bazı .CPL dosyaları (Main.cpl gibi) birden çok dosyayı bünyesinde barındırdığından, Explorer’da üzerine çift tıkladığınızda yalnızca biri çalışır. Yine de, okurumuzun da belirttiği gibi, .DLL’in içerdiği ikon, bu dosyanın işlevi hakkında yeterli ipucu verebilir. Şekil 1 ve 2’de okurumuzun önerdiği yöntemin
uygulanmasından önce ve sonra, .DLL’lerin görüntüsünün nasıl değiştiğini görebilirsiniz.
Bu düzenlemeyi bitmap dosyalarına da uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin uygulanmasının ardından, her bir bitmap dosyası kendi içeriğinin küçük bir görüntüsünü sunacaktır. Bir sürü bitmap dosyasıyla aynı anda uğraşmak gerektiğine, böyle bir özellik epey yararlı olabilir. Fakat aynı zamanda, Explorer’da bir dizinin içindeki dosyaların görüntülenme süresini de uzatabilir, aklınızda bulunsun. Bitmap dosyalarının ikonlarını bu yönde değiştirmek için, okurumuzun önerdiği .REG dosyasına
iki satır daha ekleyip, “dllfile” ya da “clpfile” ifadesini “Paint.Picture”la değiştirin.
Eğer sisteminize başka bir bitmap düzenleyici uygulama kurmuşsanız, bu yöntem işe yaramayabilir. Çünkü .BMP dosyalarının içsel adı “Paint.Picture”dan başka bir ifadeye değiştirilmiştir (örneğin “PSP.Image”). Hangi adı kullanacağınızı bulmak için, Regedit’i (Kayıt düzenleyici) çalıştırıp Ctrl-F tuş bileşenini kullanın (Bul işlevi için bu kısayol kullanılır). Bulunacak ifade için de “.bmp” yazın.
“Match the whole string” ve “Keys” kutusunu işaretlemeyi unutmayın. Diğer kutuları boş bırakın. “.bmp” adlı bir anahtar bulacaksınız, bu arada, aradığınız içsel ad da, sağ pencerede karşınıza çıkacak.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
27B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
46B
Üst