Diyabet hastalarına umut olan bitki

pesimist sanal alem
'Laden ve pinar' diye tanınan 'Cistus' bitkisi, şeker (diyabet) hastalığının tedavisinde yeni bir umut oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel, pinar bitkisi çayının şeker hastalığına iyi geldiğini tespit etti.

Önümüzdeki dönemde konsantre edilerek ilaç özelliği kazandırılacak olan pinar çayı, önce bir süre diyabetli fareler üzerinde denenecek. Başarılı sonuç alınması halinde pinar, şeker hastaları için de kullanılacak.

Pinar bitkisi üzerinde yıllardır araştırma yapan Prof. Dr. Yücel, bitkinin yapraklarının sıcak suda demlenip içilince kan şekerini dengelediğini belirtti. Prof. Dr. Yücel, "Pinar yapraklarını toplayıp çay gibi demledik ve diyabetli hastalarda denedik. Şu ana kadar hep olumlu sonuçlar aldık." dedi. Bu konudaki çalışmaları daha da genişleterek artırdıklarını vurgulayan Yücel, "Bitkiyi konsantre hale getirip ilaç özelliği kazandıracağız. Akabinde bu ilacı diyabetli fareler üzerinde bir süre deneyeceğiz. Başarılı olursak, pinar bitkisi şeker hastaları için yeni bir umut olacak. Çalışmaların başarılı olacağına inanıyoruz. Çünkü şu ana kadarki yaptığımız çalışmalar hep olumlu sonuçlar verdi." diye konuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Üst