Dini Semboller

  • Konuyu başlatan misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 16.360
M
misafir
Dini Semboller Nelerdir, Dini Semboller hakkında bilgi verir misiniz? Hangi din hangi sembolü kullanır diye merak eden üyelerimiz için açıklayıcı olmasını düşündüğümüz konumuz.

Hilal ve Yıldız
Hilal sembolü Hz. Muhammed'in vefatından 12 yıl sonra İslam alemi tarafından benimsenen ve bu zamana kadar korunan dini semboldür. Hilal aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun da sembolü olması ve Osmanlı'nın 600 yıl İslam halifeliğine sahip olmasından ötürü, hilal sembolünün görüldüğü yer İslam toprağı demekti. Bir nevi hilal İslam alametlerindendi.

Hilal ve yıldız ya da ay-yıldız; hilal ve hilalin açık ucunda yer alan bir yıldız şeklinden oluşan antik sembol. Günümüzde çoğunlukla İslam ülkelerinin bayraklarında kullanılan bir sembol olarak bilinmektedir.
islam-hilal.jpg

Camilerin minarelerinin ve kubbelerinin alemlerinde Hilal sembolünü görürüz.

Hristiyan Dini Sembolleri
Kelt haçı, Hristiyan haçı'nın kesişim yerine bir halka eklenmesi ile oluşur. Keltik Hristiyanlık'ın karakteristik sembolüdür, ancak kökeni Hristiyanlık öncesine dayanır.
Halka ile birleştirilmiş haçların Hristiyanlık öncesinden gelen birçok türü bulunur. Sıklıkla Güneş haçı olarak adlandırılan bu tür haçlara pagan Kuzeybatı Avrupa'da (İskandinav mitolojisi'nde tanrı Odin'in sembolüdür.) veya Pireneler ve İber Yarımadası'nda rastlanabilir. Ancak Hristiyan haçı ile ortak bir köken ya da bağlantıya dair bir kanıt yoktur.
kelt-haci.png


Petrus Haçı veya Aziz Petrus Haçı ters çevrilmiş bir Latin haçıdır. Bu sembolün kökeni Petrus'un ters biçimde çarmıha gerilmesidir; İsa ile aynı şekilde çarmıha gerilmek için fazla değersiz olduğunu düşünmüştü ve bu nedenle ters biçimde çarmıha gerilmişti.
Petrus'un isteği üzerine baş aşağı çarmıha gerildiğini ilk bildiren kişi İskenderiyeli bilgin Origen'dir. Bazı katolikler bu tür haçı, İsa ile karşılaştırıldığında değersizliğin bir sembolü olarak kullanmaktadırlar.
Sıklıkla satanizm ile ilişkilendirilmiştir. Alistair Crowley sembolün lütufun tersi veya İsa'nın lütfundan uzaklaşmak anlamına sahip olduğunu ileri sürmüştür.
petrus-haci.png


İchtys (Yunanca: ἰχθύς, transliterasyonları: ichtys, icthys veya ikhthus)
Yunanca "balık" anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir. Bir balığı andıran sembol, ilk Hıristiyanlar tarafından kullanılan gizli bir semboldü.
ichthys.png


Davut Yıldızı

Yahudi sembolü Hz. Davud yıldızı'dır, Müslümanlığın sabit bir sembolü olmamakla beraber, belli kültürlerin islam ile oluşturduğu semboller vardır, örneğin Osmanlı ve Türklerin kullandığı camiilerin minare ve kubbelerin üstündeki şerefeler hilal şeklindedir.
davut-yildizi.png

İslamiyet dininde Mühr-ü Süleyman yani Süleyman’ın mührü olan bu sembol, Hz.Süleyman’ın yüzüğündeki semboldür. Bu sembol Hz. Süleyman’ın yüzüğünün üst kısmına yer alarak bu peygamber bu yüzük sayesinde tarihte dünyaya hükmetmiştir. Hühr-ü Süleyman, Allah’ın CELÂL ve CEMÂL sıfatları anlamına da gelmektedir. Aynı zamanda Hz.Süleyman’ın bu yüzük sayesinde hayvanlarla konuştuğu da söylenmektedir.

Bazı dini semboller şunlardır:
dini-semboller.png
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
31B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst