Din nedir Dindar kimdir

Ömer
Yönetici
Din, Allah'ın bize çizdiği yol, uyulmasını istediği hükümler ve korunmasını emrettiği edeblerdir. Din, inanmak ve inandığını yaşamaktır. Dinin sahibi Allahu Teala'dır. O, insanlığa son din olarak İslam'ı göndermiştir. İslam, Kur'an ve sünnetle öğretilen ilahi hüküm, edeb ve nizamın adıdır. Hedefi, insanları dünya ve ahiret saadetine ulaştırmaktır. Bu dinin merkezi insanın kalbidir. Kalple inanmadan, sevgi ve iradeyle yaşanmadan din anlaşılmaz, ibadetin tadına varılmaz, hikmete ulaşılmaz.

İslam dini, daha önce gönderilen ve uygulanma süresi biten bütün hak dinlerin kemale ermiş şeklidir. Bütün insanlık ondan sorumludur ve Allahu Teala ondan başka bir dini, fikri,-felsefeyi, hayat tarzını ve ibadet şeklini kabul etmeyeceğini belirtmiştir, ilahi ferman şöyledir:

"Allah katında geçerli tek din islam'dır."( Al-i imran, 19.)

"Kim islam'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden böyle bir din asla kabul edilmeyecektir ve o kimse ahi-rette ziyan edenlerden olacaktır."( Al-i imran, 85.)

Yüce Rabbimiz bizim için islam'ı seçmiştir.( Maide, 3.) Bu dini Allah'ın rızasına ulaşmak için yaşayan kimseye dindar denir; müslüman ismi verilir. Bu ismi müslümanlara bizzat Allahu Teala vermiştir.304 Habibi Hz. Muhammed'i (s.a.v) bütün insanlığa rahmet kılmış, O'nu hidayet yolunda imam ve örnek yapmıştır.

Bu güzel dinin emirleri temiz bir akılla anlaşılır ve sevgiyle yaşanırsa insan, aradığı her şerefi ve rahatlığı onda bulur. Yeter ki, din yaşanırken nefse değil, onu yaratana uyulsun; haramlar hayat ve medeniyet diye savunulmasın.

Dr Dilaver selvi Ehl-i sünnet inancı kitabında
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst