Kariyeri, Biyografisi Diego Armando Maradona - Maradona Kimdir - Maradona Hayatı

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Maradona Kimdir
Diego Armando Maradona 30 Ekim 1960 Arjantin'in Buenos Aires şehrinde doğmuş Orta Saha (Oyun Kurucu) mevkiinde forma giymiş, milyonlarca kişi tarafından dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından birisi olarak kabul edilen, dünyaca ünlü Arjantinli futbolcudur.

Kariyeri

Futbol
Dünya futbol tarihinde Brezilyalı efsane futbolcular Pele ve Ronaldo ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilen Arjantinli futbolcudur. Kulüp takımlarında oynadığı 490 maçta 258 gol atmıştır. Napoli'yi şampiyon yaptığı için Napoli taraftarı tarafından bir efsane olarak hatırlanır.

Kokain bağımlısı olarak özellikle çocuk hayranlarına karşı kötü örnek olmuştur. 1994 Amerika'daki Dünya Kupası'nda doping kullandığının ortaya çıkmasıyla futbol hayatını bitirmiştir. Bu olaydan sonra Maradona madde bağımlılığına büyük bir savaş açmıştır.

1986 Dünya Kupası'nda İngiltere'ye elle attığı gol ve bu gol için yaptığı;

O el, Tanrı'nın eliydi.

yorumu çok tartışılmıştır. Aynı maçta attığı, kendi yarı sahasından kale önüne kadar, kaleci dahil tam 6 oyuncuyu çalımlayarak attığı gol de Yüzyılın Golü seçilmiştir.Emir Kusturica belgeselini yapmıştır. Şu an Arjantin milli takımının teknik direktörüdür ve 2010 dünya kupasına takımının katılmasını sağlamıştır.

Maradona, yıllar sonra Barcelona takımında top koşturan Lionel Messi'yi halefi ilan etmiştir. Çok benzer noktaları vardır. Messi, Maradona'nın 1986 Dünya Kupası'nda İngiltere'ye, 6 kişiyi çalımlayarak attığı golün çok benzerini orta sahanın gerisinden aldığı topu kaleciyle birlikte 6 kişiyi çalımlayarak Getafe'ye, eliyle de Espanyol'a atması, ikisininde Arjantinli, kısa boylu, çelimsiz ve sol ayaklı olması Lionel Messi'nin Maradona'ya her açıdan bu kadar benzeyen tek futbolcu olduğunu gösteriyor.

Milli Takım Kariyeri

91 kez Arjantin Millî Takım formasını giyen efsana futbolcu Maradona, bu maçlarda 36 gol kaydetmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
3
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
67B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
66B
Üst