Dev Karınca İstilası Olurmu?

SafakT Yeni Üye
Çalışkanlıkları ile tanıdığımız küçük yaratıklar zaman zaman filmlere de konu olurlar. Korku filmlerinde gördüğümüz dev karıncalar, filmdeki insanlara korku dolu anlar yaşatırlar. Acaba gerçek hayatta da bu filmlerde olduğu gibi dev karıncalarla karşılaşabilir miyiz?

Bir karınca kendi ağırlığının birkaç katı yük taşıyabildiği halde bir fil kendi ağırlığı kadar bir yükü ancak taşıyabilir. Acaba fil kadar büyük bir karınca yine kendi ağırlığının bir kaç katı yük taşıyabilir mi?
edir.

Doğadaki diğer bir çok olayda olduğu gibi bu konuda da fizikçilerin söyleceği bazı gerçekler vardır. Karıncaların dev boyutlara büyüyüp büyüyemeyeceği, Dünyamızda geçerli olan bazı fizik kanunları ile açıklanabilir.

Bazı gerçekler bize bir karıncanın bir fil kadar büyüyebilmesinin imkansız olduğunu gösterir. Çünkü maddenin bazı özellikleri bu şekildeki bir büyümeye imkan vermemektedir. Çok ilginç ama gerçek olan şu ki, bir karınca bir fil kadar büyük olsaydı değil kendinden büyük cisimleri kaldırmak, kendi ağırlığını bile taşıyamayacak ve kendi ağırlığının altında ezilecekti.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
31B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst